Co se stalo v roce 1620 po Bílé hoře a co po 17. listopadu 1989?
Štítek: Hegenbart Rudolf
Cesty k likvidaci národa – zamyšlení nad 28. říjnem 2022
Ve sdělovacích prostředcích není věnována téměř žádná pozornost státnímu svátku 28. října. Jakoby šlo jen o okrajovou záležitost, která si nezaslouží velké pozornosti. Ale 28. říjen roku 1918 přece přinesl našemu lidu svobodu, […]
Osud Československa – smutné výročí!!
Letos dne 22. července uplyne 30 let kdy v Bratislavě zástupci české ODS a slovenské HZDS se dohodli na zániku československé federace. Hned v úvodu mě napadá otázka: kdo je pověřil takovým nehorázným úkolem? Měli mandát od lidu české a slovenské republiky? Rozbít Československo byla přece zásadní revize či zrada všech zásad, na nichž vznikla Československá republika.
Osobní kusé poznámky k roku 1989
Příčiny listopadu 1989 nejsou vůbec uzavřeny. Indiáni kdysi nazývali listopad “bláznivým měsícem“. Příroda pomalu odumírá a chystá se k zimnímu spánku, počasí je nevlídné, začínají první mrazy, stěhovaví ptáci jsou dávno pryč. Já bych listopad nazval „měsícem komedie a smutku“. Obrovským tempem začal odumírat socialismus. A to podporou těch, kteří se k socialismu hlásili, kteří ho do listopadu 1989 podporovali. Konec socialismu, nejen v průběhu toho roku, předpovídaly i různé manifestace občanů a studentů, vtipy na systém a jeho představitele, opomíjení a neřešení projevů, které kompromitovaly socialismus.
„Jsme na tom stejně, jako za protektorátu“ – osobní vzpomínky.
Ve škole v protektorátu mě učili písně „Deuchland, Deuschland über Alles“ a „Die Fahne Hoch“. V učebnicích, pokud nebyly nahrazeny brožurkami, zamazávali věty a odstavce, které připomínali národní obrození. Nesmělo se mluvit o našich presidentech […]
„V zahradě muk.“
Údajný historik Krystlík je poturčenec horší Turka!
Po přečtení statě tzv. historika T. Krystlíka v Parlamentních listech ze dne 3.7.2020 pod názvem „Kdyby Češi tolik nepreferovali český jazyk, byli by vyspělejší.“ ZDE https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Kdyby-Cesi-tolik-nepreferovali-cesky-jazyk-byli-by-vyspelejsi-Tomas-Krystlik-ma-na-ceskou-historii-svuj-pohled-629420 mě málem trefil šlak.
Přečtěte si více o oÚdajný historik Krystlík je poturčenec horší Turka! …
Jak bych posuzoval předvolební řeči kandidátů?
Asi bych se ptal, zda je tím českým občanem, který se hrdě hlásí k pokrokovým tradicím našeho národa. Zda něco ví a zda uznává sociální revoluci středověku – husitství. Zda zná projekt českého krále Jiřího z Poděbrad o uspořádání vztahů mezi evropskými státy. Zda by i dnes podpořil jeho myšlenky o vzájemné rovnosti států, o jejich mírové spolupráci i při zachování vlastní svrchovanosti. Zda se hlásí k Janu Amosi Komenskému a k jeho myšlenkovému bohatství. Nevynechal bych všechny procesy a úsilí osobností o národní obrození a o státní samostatnost. Nepřeskočil bych boje vlastenců proti fašistické porobě, ani jeho osobní postoj a postoj rodičů a rodiny k budování socialistického státu. A samozřejmě by mě zajímala i jeho angažovanost v období 17. a po 17 listopadu 1989.
Přečtěte si více o oJak bych posuzoval předvolební řeči kandidátů? …
Dokumenty hovoří, Německo!!!!!
Jeden pán mi napsal, že Němci to s expanzí do Evropy a k nám do Československa prý nemysleli tak vážně.
Pro mě, starého člověka, je tato doba zvláštní
Doba, kterou prožívám, kterou sleduji, je skutečně pro mě zvláštní. Vymyká se všemu, co jsem se učil, co se snažil chápat ve školách, co jsem prožíval doma i ve společnosti. Byly to kruté prožitky 2. světové války, radost z vítězného májového rána roku 1945, radostné volby v roce 1946, poválečný vývoj, změny po Únoru 1948 a prožitky a různá pojetí vývoje společnosti po tomto období.
Přečtěte si více o oPro mě, starého člověka, je tato doba zvláštní …