České zemědělství pod taktovkou EU v letech 2023-2027

Co českému zemědělství přinese období Společné zemědělské politiky EU v letech 2023-2027? Nic dobrého to nebude a situace se oproti minulým letům zhorší. Dnes se podíváme ze všech možných typů dotací jen na ty, které dostává vyplacené každý hospodařící zemědělec. Jedná se o dotace veřejnosti známé jako „plošné dotace“, tedy dotace, co jsou vypláceny na každý obhospodařovaný hektar.

Jaký je stav si ukážeme na modelovém zemědělském podniku bez živočišné výroby o velikosti 600-700 ha. V takovém podniku průměrná výše plošných dotací za období 2016 – 2022 činila 6535,- Kč na hektar (s rozptylem plus mínus 200 Kč díky kurzové sazbě Euro vůči Kč a mírným úpravám dotacím v průběhu doby).

Před několika lety Agrární komora uváděla zisk zemědělců ve Středočeském kraji v rozmezí 1800-2500 Kč/ha. Nebude daleko od pravdy tvrzení, že zisk na jeden hektar se u většiny českých zemědělských podniků v minulých letech pohyboval v rozmezí 1000 – 5500 Kč.

Uvedené zisky 1000 – 5500 Kč na hektar v sobě již mají započítané i dotace, které činí cca 6500 Kč na hektar!

Je zřejmé, že bez dotací na plochu by byly všechny zemědělské podniky ve ztrátě nejméně 1000 Kč (až 5500) na každém obhospodařovaném hektaru. Z toho jednoznačně plyne – bez dotací nelze zemědělství rentabilně provozovat.

Letošní rok v uváděném modelovém zemědělském podniku, při prakticky stejné úrovni hospodaření, budou dle vyhlášených sazeb plošné dotace činit jen 5463 Kč na hektar. To je o 1072,- Kč na hektar méně než v předchozích letech.

V roce 2023 a dalších letech se výsledky hospodaření díky snížení plošných dotací zhorší! Zisky zemědělských podniků lze očekávat od 0 do 4500 Kč na hektar. A to neberu v úvahu navýšení cen nafty, energií, hnojiv atd., které se oproti minulým letům mnohdy i násobně navýšily.

Nová Společná zemědělská politika EU, která započala letošní rok, přináší zemědělské prvovýrobě zvýšené riziko ekonomické ztráty. Zejména v neúrodných letech část zemědělských podniků bude bojovat o přežití. Kvůli snížení podnikatelských rizik se zemědělci budou zbavovat nejméně ziskových úseků, což postihne zejména citlivé plodiny (ovoce, zelenina) a živočišnou výrobu. Lze očekávat další snižování stavů zvířat, zejména skotu a prasat.

Aby těch negativ v novém období Společné zemědělské politiky EU pro zemědělce nebylo málo, hrozí, že nastavení dotačních podmínek způsobí účelový rozpad zemědělských právnických osob. Jakou katastrofu pro podniky větší než cca 500-600 ha připravil Fiala spol. se podíváme v příštím článku, který očekávejte během dvou týdnů.

 

7.10.2023

Ing. Jaroslav Drobný

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS