Pět stručných tezí, které musí o ekonomice vědět každý!

Donedávna byl hlavním proudem (hlavním směrem) světového ekonomického myšlení takzvaný ekonomický liberalismus. Ve skutečnosti to ani není věda, ale ideologie, podle které by státní ekonomické zásahy a státní regulace ekonomiky měly být minimální.

Tato ideologie pochází od Adama Smitha, který hlásal, že existuje nějaká mystická síla zvaná neviditelná ruka trhu, která bude „vládnout všemu“. Od napsání svého základního díla „Zkoumání podstaty a příčin bohatství národů“ (1776) uplynulo téměř dva a půl století, během nichž se učení ekonomického liberalismu změnilo na určitý druh náboženství. A zpochybňovat dogma tohoto náboženství není akceptováno a dokonce je to nebezpečné. Protože to znamená zásah do základů kapitalismu.

Samozřejmě, vždy existovali a existují odvážní odpůrci ekonomického liberalismu či kapitalismu. Jednou z nich je i ekonom Ha-Jun Chang z Jižní Korey. (Narozen v roce 1963. Má bohaté zkušenosti v mezinárodních finančních institucích: Světové bance, Asijské rozvojové bance, Evropské investiční bance, jakož i v Oxfam (mezinárodní organizace zabývající se problematikou chudoby) a různých agenturách OSN.)

Nejznámější dílo jihokorejského ekonoma: „23 věcí, které vám neřeknou o kapitalismu“ bylo vydáno v roce 2010. Kniha se stala bestsellerem. John Gray z The Guardian ve své recenzi uvedl, že Chang „mistrně bortí mýty o kapitalismu“. V roce 2013 britský časopis Prospect jmenoval Changa jedním z 20 největších myslitelů na světě.

Ha-Joon Chang nepíše jen dlouhé knihy akademickým způsobem. Je také mistrem krátkých a srozumitelných esejí, odhalujících podstatu mnoha ekonomických konceptů zatemněných pseudovědou a sdělovacími prostředky.

 

Zde 5 základních tezí o ekonomice podle Changa.

  1. 95 % EKONOMIE JE ZDRAVÝ ROZUM

„Nepotřebujete diplom, abyste to pochopili.“ Toto povolání špatně chápeme; mnozí profesionální ekonomové považují svou práci za příliš těžkou pro běžné lidi. Pokud to ale nedokážete vysvětlit jiným lidem, máte problém…“

  1. EKONOMIKA NENÍ VĚDA

„V ekonomii existují různé přístupy, přestože odborníci se snaží naznačit opak. Lidé byli vedeni k přesvědčení, že ekonomie je „věda“ jako fyzika a chemie, kde na všechno existuje jen jedna správná odpověď, a proto by prý laici měli jednoduše přijmout „odborný konsensus“ a přestat o něm uvažovat. Na rozdíl od toho, co hlásá většina ekonomů, však neoklasická ekonomie není jediná. Existuje nejméně devět ekonomických systémů nebo škol. A nikdo z nich si nemůže nárokovat nadřazenost nad ostatními, a ještě méně – monopol pravdy…“

  1. EKONOMIKA JE POLITIKA

„Ekonomické argumenty často ospravedlňují záměry politiků. Ekonomika slouží jako politický argument. Toto není věda a nemůže to být věda…“

  1. NEVĚŘTE EKONOMOVI

„Globální krize v roce 2008 byla pro většinu ekonomů naprostým překvapením a nedokázaly najít ani slušná řešení účinků této krize. Ekonomové trpí vážnou formou megalománie. Finanční krize nám jasně připomněla, že naši ekonomiku nemůžeme přenechat profesionálním ekonomům ani jiným „technokratům“. Všichni se musíme podílet na řízení ekonomiky – jako ekonomicky aktivní občané.“

  1. MUSÍME VRÁTIT EKONOMIKU LIDEM

„Nesmíme to nechat jen odborníkům. Měli byste se postavit proti profesionálním ekonomům. Nemají totiž monopol na pravdu. A stejné je to i v jiných věcech v životě. Pokud nejste ochotní a schopni napadat profesionály, k čemu je pak demokracie? …“

 

Changovo obecní shrnutí pěti výše uvedených bodů: „Zde je vše, co potřebujete vědět, když v televizi vidíte mluvící hlavy, jejich chrapounství a výmluvy.“

https://www.fondsk.ru/news/2023/08/13/kha-dzhun-chang-trezvye-mysli-ob-ekonomike.html

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS