Závratný úbytek ptáků by nás měl znepokojovat

Na celém světě hrozí vyhynutí každému osmému ptačímu druhu. Měli bychom být velmi znepokojeni, protože, jak uvádí BirdLife International, „ptáci jsou naším systémem včasného varování“. Pokles ptačích populací signalizuje, že se v životním prostředí děje něco závažného – ničí se životní prostředí, chemické pesticidy si vybírají daň na volně žijících zvířatech a další.


Již 223 druhů ptáků je kriticky ohroženo a mohlo by z planety zmizet – ztráta, která by hluboce zasáhla. BirdLife vysvětluje:

„Ptáci mají moc lidi sjednocovat. Mnoho druhů migruje na obrovské vzdálenosti, což motivuje národy ke spolupráci na jejich ochraně na každém kroku. Ptáci nám tak ukazují, jakou úroveň globální spolupráce potřebujeme k řešení … krize vymírání v příštích letech. Ještě jednodušší je, že láska k ptákům je něco, co můžeme sdílet všichni, bez ohledu na naše rozdíly.“

Představit si svět bez ptáků neznamená jen postrádat jejich vizuální krásu a melodický zpěv. Ptáci jsou klíčovým prvkem našeho ekosystému, protože kontrolují škůdce, roznášejí semena a opylují asi 5 % rostlin, které lidé používají jako potravu a lék. Úbytek ptáků by tedy měl být pro každého z nás alarmující.

„Ptáci nám vypovídají o stavu našeho přírodního prostředí – jejich zprávy ignorujeme na vlastní nebezpečí,“ říká Patricia Zurita, generální ředitelka BirdLife.

VÍCE ZDE:
https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2023/08/09/birds-declining.aspx

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS