Zamyšlení nad lhostejností lidskou

Milý Petře, milá Vladimíro,

také já upřímně blahopřeji a klaním se vaší síle junácké. Jak rád bych byl při Vás a účastnil se aspoň na vozíku jakékoli, byť slabo navštívené manifestace! Život rozhodl jinak, a mně nezbývá než sklonit hlavu…

Chci napsat, že problém lhostenosti………koho? To je vždy klíčová otázka, a není nová. Jak mám nazvat ty, které ta lhostejnost zachvátila? Každý z nás má chvíle, kdy vnímá to, co má kolem sebe tak, jak to je: lhostejnost tupého lidského stáda, které ví, kam ho ženou, a nebrání se. V katarzi z tohoto zoufalství potom přichází čisté vědomí, že ti, které takto ženou, jsou moji lidští bratři, jenže neprobuzení. Ještě neprobuzení?

To je ta otázka! Teď bych mohl historizovat, u koho všeho ji nalézáme. Určitě u každého z doby, která už uznává schopnost člověka ve velkém kolektivu utvářet dějiny, tj. od Velké francouzské… Jak zařídit, aby moji lidští bratři přestali být hovady?

Klasické je dnes řešení Fidela Castra: přepadnutí kasáren! Mimochodem i ten plán jim selhal, nejenže je vojáci pobili….. Podle plánu mělo být přepadeno víc posádek v zemi: selhali i revolucionáři. Ale byla taková situace v zemi, které se říká revoluční, což je pro marxistu základní pojem, a považuji to za správný přístup: tam kde není revoluční situace, není na pořadu dne revoluce. Příkladem je zase chudák Guevara, nejdřív se mu podařil skvělý úspěch na Kubě, kde byla revoluční situace a jasně identifikovatelný nepřítel, a potom se marně snažil probudit otrocké duše v Kongu a nakonec ho prodali ti lidští bratři Indiáni, prodali za drobné agentům CIA.

Bohužel žijeme v době a zemi konsumentů, jinak řečeno „společnosti hojnosti“, to je základní věc. Společnost hojnosti vychovává lhostejné stádo. Ale oni jim ten konzum berou: zde každý zkušený poví, že je třeba nejprv najít cestu, jak spojit zápas za vysoké hodnoty, o kterých Vy hovoříte a které spolu se mnou vyznáváte, se zápasem o každodenní dobro (komfort) průměrného člověka. Tudy vede (podle mého skromného soudu) ta správná cesta. Odpusťte kázání, srdečně Vás zdravím.

 

PhDr. Jan Tesař

Dopis napsaný u příležitosti celonárodní stávky ČR dne 12.9.2023

 
 

 

 

Záchrana spočívá v překonání lhostejnosti.

 

Stávkové setkání dne 12.9.2023

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS

5 1 hlas
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
Jiří
16. 9. 2023 12:27

Díky za článek

Miroslav
Miroslav
13. 9. 2023 11:26

Já jsem včera na Letné nazval tuto tzv. lhostejnost „ZBABĚLOSTÍ“ tohoto národa, a to je více přiléhající vyjádření, neodpustitelná zbabělost českého národa.