Žádost na ministra zahraničních věcí ohledně německých reparací – otevřený dopis

Vážený pan
Tomáš Petříček, Ph D,
ministr zahraničních věcí
Černínský palác
Loretánské náměstí 5
118 000 Praha 1 – Hradčany

V Praze dne 3. prosince 2020

Vážený pane ministře,

diskuse o reparacích, které nám je Německo povinno zaplatit, probíhaly opakovaně v minulosti a znovu se otevírají v současnosti. Nevíme, do jaké míry mají mezinárodně-právní základ, a proto se obracíme na Vás s prosbou, zda byste nám mohl odpovědět na několik otázek, jež se týkají této problematiky.

 

1. Máme podle objektivních mezinárodně-právních kritérií nárok na zaplacení reparací od Německa?
a) Pokud ano, pak v jaké výši?
b) Pokud ne, z jakých důvodů?

2. Dlužné částky jsou v mezinárodních vztazích obvykle úročeny
a) Vztahuje se úročení i na reparační částku, pokud ano, v jaké výši?
b) Jestliže se úročení na reparace nevztahuje, pak z jakého důvodu?

3. Hodnota reparací byla původně vyjádřena v korunách z roku 1938
a) Máme-li nárok na reparace, je jejich hodnota i v současnosti vyjadřována v korunách z roku 1938?
b) Nebo jde v současnosti o jinou hodnotovou jednotku, pokud ano, pak jakou?

4. Obvykle se v současnosti udává, že máme nárok na reparace zhruba ve výši 5-10 bilionů korun. Má Ministerstvo zahraničních věcí ČR o výši reparací jiné údaje, pokud ano, pak v jaké výši se pohybují?

5. Má MZV ČR ještě další údaje o reparacích, které je nám Německo povinno zaplatit? Pokud ano, pak jaké?

 

Vážený pane ministře, děkujeme Vám za vše, co v předmětné záležitosti uděláte. Budeme Vám velmi vděčni za brzkou odpověď.

 

S úctou

PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D., předsedkyně Českého mírového fóra

 


 
 
 

Autor příspěvku: ans

3 1 hlas
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Svatoslav Butora
Svatoslav Butora
20. 12. 2020 11:21

Přeji hezký den. Dokud bude platit, že „právo tzv.EU je nadřízené právu ČR a SR“ tak jakékoliv požadavky na odstranění následků německé válečné agrese z let 1939-1945 jsou pro současné Německo a Francii a celý bruselský tzv.EU establishment pouze jenom slaboučkým pípnutím poškozeného kuřátka… To stejné platí i pro urgence na tzv.českou vládu, která je pouze protektorátním přívěskem tzv.EU. ČR i SR i ostatní bývalé svobodné státy východní Evropy jsou pouze stínem svého bývalého vědomí o své státnosti. Celý politicko-mocenský systém tzv.demokratického Západu má s demokracií a svobodnou spolupráci svobodných národů pramálo společné. Je to zkažený systém jako skvěle se tvářící mrtvá ryba páchnoucí od hlavy k patě. Je to vidět i podle hlasování v OSN, kde se tzv.Západní státy zdržely odsouzení fašismu, aby tím snad nepodpořily Rusko… To ukazuje do jakého systému nás naši vládní činovníci zavlekli. USA vládě a jejím spojencům se povedlo oživit zrůdný systém Hitlerovské Velkoněmecké Říše. Celá kovidní krize je nástrojem k zavedení totalitní světovlády a tzv.EU je jedním z jejich chapadel. Smysl má, aby se i Vláda ČR i President ČR odhodlali zrušit právní podřízení ČR zákonům tzv.EU. Potom by mělo smysl žádat o uplatnění neuplatněných reparací. Jinak platí, že hra na samostatnost ČR zanedlouho skončí. Všechny finance z privatizace budou naší Vládě k ničemu; také finance z možných reparací. Tzv.EU to převálcuje „výhodnými půjčkami“.

Sinalyova
Sinalyova
20. 12. 2020 9:28

Ked niekedy polozite otazku prislusnym „organom“ o „vasej ceskej“ statnej vlajke = vlajke „novej“ ČR, budem velmi rada a VELMI TO OCENIM.