V těchto volbách nemáme co ztratit. Je však potřeba přemýšlet dopředu.

Za týden nás čekají volby. A za pár měsíců možná další – předčasné. Protože z toho, co se tam nyní dostane, stabilní vláda nevznikne. A je v podstatě jedno, kdo z parlamentních stran bude mít o procento víc nebo míň – a nemusíte se proto bát „propadlého hlasu“.

Jednou z možností, co se může stát po volbách, je koalice SPOLU+Staráti (+ možná Přísaha). Jenže pokud tyto strany vůbec dají dohromady většinu, bude ta většina křehká a závislá na několika málo poslancích. Navíc by to byla koalice z 5-6 stran, takže by se tam nedokázali shodnout pomalu ani na barvě desek programového prohlášení vlády, natož na důležitých bodech.

Další možností je vláda ANO+někdo z Demobloku (např. ODS). Jenže i tato vláda by byla křehká a z obou stran by se jistě našli poslanci, kteří ji nepodpoří – což by vládu brzy poslalo do kytek.

Poslední možností je vláda ANO+SPD. Tato možnost je relativně nejlepší. Sice nevěřím, že by taková vláda dokázala prosadit významné změny k lepšímu (předvolební sliby mají obě strany sice hezké, ale tak je to vždy a realita bývá odlišná) a myslím si, že by se brzy ukázalo, že od SPD to všechno byly jen řeči a že je Okamura plnou součástí systému. Ale právě to by bylo paradoxně nejvíc potřeba. Aby se SPD „vybarvila“ a tím se ukázalo, „kdo je kdo“ – kdo poplave s proudem a kteří členové SPD to naopak myslí vážně a s nimiž se dá, i když pak z SPD odejdou, počítat pro příští předčasné volby.

A právě s tím jdeme do voleb my v Alianci národních sil. Získat v těchto volbách takové procento hlasů, které by nám dodalo co nejsilnější vyjednávací pozici pro další volby. Na současném základě (ANS+ND+Republikáni+část DSSS) hodláme vybudovat širší spolupráci, která dosud nebyla možná, protože si ostatní strany zatím „hrály na svém písečku“.

Koho v tom případě oslovit? Samozřejmě již zmíněné srdcaře odpadlé od SPD. Ale nabízí se tu i další. Třeba Trikolora (pokud se zbaví kmotrů a vlivu Izraele) a někteří slušní lidé z Volného bloku (který se rozpadne hned po volbách – stejně jako vše, co kdy řídila Jana Volfová). Spojením těchto sil na bázi ANS může vzniknout hnutí, které bude mít reálnou naději uspět v dalších volbách. A ty již budou klíčové.

Proto prosím přijďte k volbám. A nekoukejte na to, zda strana, které to hodíte, má šanci, nebo ne. V těchto volbách nehrajte na větší nebo menší zlo. Volte srdcem a také hlavou. Taktizujte. Ovšem ne taktikou „toho volit nebudu, ten hlas propadne“, nýbrž taktikou „toho volit budu, aby měl větší naději uspět příště“.

 

Mgr. Jan Sedláček, místopředseda Národní demokracie

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS