USA řídily Vlasova

Před mnoha lety mi přinesl kolega, který věděl o mém zájmu o dějiny, a zejména dějiny druhé světové války, zažloutlý dopis a tři fotografie. V podstatě z dopisu vyplývalo to, co jsem si myslel dávno: gen. Vlasov se neobrátil proti Němcům jen tak náhodou.Jeho akce byla součástí rozsáhlejšího plánu USA, které nebyly spokojené s politickou dohodou z Jalty a chtěly si zajistit vliv v poválečném Československu vojensky.

Dopis psal velmi dobře informovaný očitý svědek tehdejších událostí. Řadu faktických informací jsem si postupně ověřil, když se rozšířil internet a objevily se nové informace, např. že velitel 1. pluku ROA plukovník Archipov skutečně na velitelství Bartoš osobně informoval o situaci již 6. května Američany. Dalším střípkem v té podezřelé mozaice je skutečnost, že generál ROA Vasilij Malyškin byl Sovětům vydán až 25. března 1946(!) Není jasné, na čí pokyn nebyla respektována Jaltská dohoda, podle níž měl být repatriován, ani s kým a o čem jednal. Ani jeho několikadenní pobyt ve štábu 7. armády US nebyl nikdy vysvětlen, mimo jiné proto, že její velitel generál Alexander Patch, který se musel v srpnu 1945 vrátit do USA, se zde náhle nakazil plicní chorobou a zemřel.

Zažloutlý dopis by asi zůstal dál ležet v šuplíku, kdyby někoho nenapadlo strhnout sochu maršála Koněva a naopak postavit pomník vlasovcům. Je smutné, se znovu setkáváme s přepisováním historie. Píšu to jako člověk, který měl problém ve škole za minulého režimu, když řekl, že Plzeň osvobodili Američané. Nic proti nim nemám, ale opakem lži se nestala pravda, ale nová lež, jen o 180 stupňů otočená.

Z toho důvodu s tím dopisem neběžím na zpolitizovaný ÚZTR, kde by se tomu vysmáli, leda tak strhli pamětní desku chudákovi Josefovi Smrkovskému.

 

Podrobnosti (dopis, fotografie atp.) naleznete na tomto webu – ZDE

 

 


 

 

 

Autor příspěvku: Přetisknuto ANS

Příspěvek převzatý Aliancí národních sil. Jméno autora a zdroj článku je uveden v textu.
3 1 hlas
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Miroslav. Piterka pl
Miroslav. Piterka pl
10. 4. 2020 4:36

Chybí několik detailů o demarkační čáře , ale jinak vše souhlasí.