Stanovisko ANS k hanobení pomníku maršála Koněva

Dnešního dne, 30. srpna 2019, se zástupci městské části Praha 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09), rozhodli zakrýt sochu maršála Koněva černou plachtou. Proti tomuto rozhodnutí se ANS ostře ohrazuje. Takové činy narušují mezinárodní vztahy s Ruskou federací a přispívají ke konfliktnímu řešení problémů v dnešním světě.

V základní vztahové smlouvě mezi ČR a Ruskou federací, kterou uzavřel Václav Havel a Boris Jelcin v roce 1993, bylo v čl. 21 ujednáno, že „každá smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim“. Tato smlouva byla předložena sekretariátu OSN k registraci podle článku 102 Charty OSN a morálně je stále platná.

ZDE: https://www.dauc.cz/dokument/?modul=pr&cislo=44125

Pomník maršála Koněva se týká celé České i Slovenské republiky, nejen Prahy 6. Starosta Prahy 6 je povinen zachovávat úctu k našim osvoboditelům a jednat tak, aby byla zachována důstojnost památníku – nacházejícího se shodou okolností na území jedné z městských částí. Existují hodnoty, kterým musí ustoupit politický i lidský egoismus. Mimochodem, v době uzavření výše uvedené mezinárodní smlouvy měl momentální starosta Prahy 6 pouhých devět let. Pokládáme chování starosty Koláře za nezodpovědné a v příkrém rozporu se zájmy České republiky.

Žádáme, aby české zákonodárné orgány, vláda a prezident okamžitě zasáhly a zabránily překračování únosné meze v nesmyslném politickém „soutěžení“. Takovéto vyhrocování společenského konfliktu hodnotí neparlamentní opozice jako naprosto nepřijatelnou a velmi nebezpečnou politickou tendenci. Rozhodně se nehodláme smířit s překrucováním dějin. Hrozí tím totiž společenský konflikt, který by zavedl naší společnost do fyzické konfrontace a ohrozil by stabilitu naší země.

 

Praha, 30. srpna 2019

 

Předsednictvo ANS

Vladimíra Vítová, předsedkyně

Karel Hais, 1. místopředseda

Jaroslav Drobný, místopředseda

Petr Kania, místopředseda

 


 

Autor příspěvku: Aliance národních sil

Aliance národních sil
0 0 hlasů
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Cestmir
Cestmir
9. 9. 2019 13:07

To ano, Rusaci nas osvobodili, protoze my Cesi nikdy za svoji svobodu nebojujeme, ale doufame, ze nekdo jiny bude. Tak nas narod popsalo CIA. Po tom osvobozeni nas za to okupovali vasi osvoboditele az do roku 1989 a jeste nyni je jich zde pozehnane. Konev sedel daleko od fronty a obycejni lide, kteri vse vybojovali a zemreli, tak za to nedostali nic a ten, co sedi v kanclu ma pomnik. Dejte nam uz pokoj s tema hrdinama z kanclu. Nakonec radeji oslavujte Stalina, to byl jeho nadrizeny. Vy stale oslavujete i naseho Ludvika Svobodu, ktery byl agentem ruske NKVD. Moc se tu nezmenilo, stale vladne bolsevismus, akorat pod jinou maskou. Zadna demokracie neexistuje, vse je diktatura, stale musite delat co nechcete a beda jak nebudete, tak vas stat donuti uz poslouchat. Pouze stat muze krast legalne. Ano, dane je zlegalizovana kradez. Delate vic nez 6 mesicu v roce na statni aparat. To bylo kecu o vykoristovani, kdyz za kralu se odvadel desatek. Ted odvadite skoro sedesatek a vsichni drzi hubu. Nic se k lepsimu tedy nezmenilo. Cela infrastruktura je znicena, zdravotnictvi v haji, silnice na urovni Bangladeze, podniky zniceny a vytunelovany, voda je drazsi nez na Sahare o 20 KC na kubik, benzin ani nemluvme. Vsechno jde do haje a za par let az nastane svetova krize, tak bude po vsem. Za starych bolseviku jste dostavali penzi 74% z prijmu a nyni u novych bolseviku zhruba 47%. Jak k tomu prisli? V teto zemi plati cim vetsi hnup, tim vetsi post. Smutne…..

PePes
PePes
2. 9. 2019 13:30

Ne nadarmo se říká, že když se vytratí lidskost a slušnost, pak nastoupí paragrafy!
Pokud podle vámi zmiňovaného zákona nejde o  válečný hrob, ani pietní místo… Třeba se shodneme na tom, že je to vojenský pomník. A pokud je to vojenský pomník, pak se ho týká i uváděná smlouva.
Pokud se neshodneme na tom, že je to vojenský pomník, pak to nechme na posouzení právníkům. Nebo koňovi, ten má větší hlavu než my 😀
Toť můj názor.

PetrB
PetrB
2. 9. 2019 11:00

Rád bych se zeptal na to, proč argumentujete smlouvou o přátelství s Ruskem, když taková argumentace je zcela irelevantní. Ta socha v Bubenči není podle zákona 122/2004 Sb. válečným hrobem a ani pietním místem.