Služte vlasti za průměrnou mzdu, politici!

Jestlipak nějaká politická partaj zvedne takové téma v předvolebních kláních do budoucích parlamentních voleb? Zdali se některý ze současných prezidentských kandidátů zaváže pobírat z prezidentského platu částku rovnou průměrné měsíční mzdě a zbytek věnovat na dobročinné účely?

Ať už jakýkoli typ politika od poslance výše bude schopen pracovat pro stát za průměrnou mzdu (dnes téměř 40 000 korun), dá se mu uvěřit jako motiv k jeho politické kariéře skutečně služba vlasti. Nu a proč ne? O takových penězích si dvě třetiny pracujících mohou nechat jen zdát a docela slušně se za to žít dá.

Zákonodárci by se koneckonců mohli shodnout i na tom, že si k této částce ponechají cestovné zdarma v prostředcích MHD a náhrady cestovného při služebních cestách kdekoli. Ba dokonce i ošatné by jim voliči rádi strpěli k té průměrné mzdě. A proč nepřimhouřit oko nad přiměřenou částkou k pronájmu poslanecké kanceláře? Ještě stále by se dalo říci – ano – tento chlapík (ta děva) hodlá upřímně sloužit vlasti?

Ale jestli k takové práci někdo potřebuje asistenta, tak ať si jej platí ze svého! K čemu asistenty, poradce nebo dokonce mluvčí? Když někdo nebude schopen si najít potřebné informace na počítači, když nestihne zjistit nutné rozhodovací parametry třeba po telefonu, pak tedy na tuto profesi nemá a neměl by ji vykonávat. Potřebuje-li šéf poslanecké sněmovny, nebo prezident mluvčího(!), ať to prostě nedělá, jde příkladně „do byznysu“, vydělá si více, ale hlavně – ať se neprezentuje jako služebník lidu či národa!

Mluvčí! Mluvčí je vlastně signál k občanovi, že politik není samostatně schopen zformulovat myšlenku a srozumitelně ji veřejnosti tlumočit. Vysvětlit o co jemu či jeho partaji vlastně jde. Že není samostatně myslící či jednající osobností, ale jen loutkou na číchsi špagátcích.  Ty neumíš smysluplně a jednoduše vysvětlit co jste právě v práci řešili? Tak se věnuj třeba výzkumu, jak z červených a bílých krvinek vakcinačně vytvoříš ty fialové, věčně imunitu zaručující a nepředstírej, že jdeš politikou sloužit národu! Nebo běž jezdit s popelářským autem, ti chlapi po právu mají obdiv mnohých…

Průměrná mzda pro politiky a placení jejich složenek za energie tak, jak se s tím musí srovnávat běžný občan státu. Schválně – nebude-li mít na chleba učitel, ajťák nebo už zmíněný popelář či zdravotník, co bude pro národ větší škoda? Aby hladověli instalatéři či jeřábníci nebo politici?

A budeme-li trvat na zbytečných trafikantech v Senátu, proč se neřídit osvědčeným císařským modelem, kdy za dnes mnohými politiky velebeného Rakouska ti zasedající v Horní (zvané panské pozn. aut.) komoře, její členové (neb členek nebylo pozn. aut.) vůbec žádného platu nepobírali? Jsme však dnes společensky vývojově dál. Tak bychom těm hybatelům dějin, těm fisherům, vystrčilům a němcovým ten průměr mohli klidně nechat, že…?

Tak to vše se člověku a voliči může nořit v hlavě, když si přečte, že průměrná měsíční mzda již dosáhla bez 48 korun rovných 40 000. Ale je velmi pravděpodobné, že když se najde jakýkoli politický subjekt směřující vývoj kamkoli, který si dá toto téma jako svůj hlavní programový a nezrušitelný bod, vyhraje příští volby. A ani pirátské manipulace s internetovým, korespondenčním a bůhvíjakým ještě torpédováním volebních výsledků s tím nic nenadělají.

PS.

Psáno s mírnou, ale jen opravdu mírnou nadsázkou…

 

Svatopluk Otava

komentátor ANS

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS