Školy a rodiče proti vládnímu nařízení.

Dnes 12.04.2021 se otevřely školy pro první stupeň základních škol, ale jak všichni víme, za nesmyslných a diskriminačních podmínek.

Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví, které spočívá v testování žáků a nošení ochranných prostředků v souvislosti s návratem části dětí do škol. Podle stížnosti advokátky Jany Zwyrtek Hamplové vláda dostatečně nezdůvodnila smysluplnost obou podmínek pro přítomnosti dětí ve škole a zasahuje do jejich ústavních práv.

Školy jsou zavřené kvůli pandemii koronaviru. Od pondělí se vrátí část prvního stupně, která se bude po týdnu střídat s druhou polovinou prvního stupně v takzvané rotační výuce. Zbytek bude mít nadále on-line vyučování. Podmínkou návratu dětí do škol jsou antigenní testy na koronavirus dvakrát za týden a povinnost roušek během celého pobytu ve škole. Proti těmto dvěma opatřením směřuje ústavní stížnost několika rodičů. Podle ní opatření zasahuje do ústavního práva na vzdělání a práva na ochranu zdraví.

Podle rodičů by muselo být prokázáno, že celodenní nošení roušek nepoškozuje zdraví, což výrazně zpochybňují názory specialistů. „Je-li dána už jen významná pochybnost o tom, že nařízené opatření může poškodit zdraví dětí, nemůže být nikdy uloženo jako povinnost a už vůbec nemůže být podobnou podmínkou podmiňován přístup k základnímu v zdělávání,“ uvádí stížnost.

Napadá také smysluplnost antigenního testování dětí. „Obdobně by muselo být podloženo, že plošné testování všech dětí až dvakrát týdně je smysluplné, zdraví nijak neohrožující, a nenarušující psychiku dětí. Ministerstvo ani vláda nemají nic z toho k dispozici. O testování bylo rozhodnuto laickými osobami, politicky, bez jakýchkoli odborných podkladů,“ uvádí stížnost.

Konstrukt, že na dítě, které se nepodrobí testu, bude pohlíženo jako na nemocné a nebude smět do školy, je podle stížnosti diskriminační a neobhajitelný. „Vytváří se zde jasná situace, kdy se bezdůvodně dítě prohlásí za nemocné, aniž tomu tak je, a odepře se mu účast na vzdělání, což je jeho ústavně garantované právo. O jeho ‚nemoci‘ tak nebude rozhodovat lékař, ale stát, a to jen proto, aby jej mohl nedůvodně diskriminovat,“ uvádí stížnost. 

Zdroj: https://www.ceska-justice.cz/2021/04/rodice-si-u-soudu-stezuji-kvuli-testum-deti-a-rouskam-ve-skole/?fbclid=IwAR2oB7nH23U_1fUbMHTjX_aBacRWoXh9arp3yZjHvbxl7FVriLn-JO4aKGA

Níže nabízíme souhrn dokumentů vytvořených Mgr. Janou Zwyrtek Hamplovou, které tímto děkujeme za její úsilí a pomoc zpracováním pádných argumentů z hlediska právního a ústavního. Vytvořené dokumenty a informace jsou určené jak pro rodiče, tak i pro ředitele škol a jsou průvodcem ústavních a zákonných práv v ČR.

1. Právní analýza nařízení o opatření souvisejících s návratem dětí do MŠ a ZŠ – celodenní nošení roušek a pravidelné testování. 

2. Ústavní stížnost

3. Škola a samospráva – výklad a vzory

Libor Zajíček, Aliance národních sil v Jihomoravském kraji

 


 
 

Autor příspěvku: Drobný Jaroslav

5 2 hlasů
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Tinky Winky
Tinky Winky
14. 4. 2021 17:49

Díky za skvělý text, málem jsem se počůral smíchy… v této náročné době se člověk potřebuje pobavit a už jsem se tak dlouho nenasmál… třeba jak paní Zwyrtek Hamplová účelově využívá bláboly z článků na novinky.cz a opírá se o názory ODBORNÍKŮ (sic!) v oblasti homeopatie. Chápu, že trochou právnické hatmatilky obalené nesmysly na zdejší prosťáčky udělají dojem atouha paní Hamplové po zviditelnění se naplnila. Možná by se paní Hamplová, někdejší „oblíbená“ komunální politička, jejíž znalosti biologie očividně nestačí ani na rozeznání macešky od borovice, potřebovala trochu dovzdělat, než začne interpretovat něco, čemu očividně absolutně nerozumí. Každopádně jako satira je to vynikající…. Doufám, že budete pokračovat. Stejně tak i ve volbách. V těch posledních do EP váš triumf ve formě zisku 0,08% hlasů fakt pobavil…