Ruské vedení nedorazí EU, která se ocitla tváří v tvář silné energetické krizi

Prohlásil to náměstek generálního ředitele Národního energetického institutu, ekonom Alexandr Frolov


V souvislosti s ekonomickou konfrontací mezi Západem a Ruskou federací pokládá mnoho lidí logickou otázku – proč jednoduše neuzavřít ventily a nenechat Evropu bez uhlovodíků.

Teoreticky by takový krok jistě pomohl k vystřízlivění odpůrců Moskvy a dotlačil je k pragmatičtější a obezřetnější politice. Problém je v tom, že EU ve své současné podobě není nezávislým hráčem na mezinárodním poli. Proto i bez ruských surovin bude dál působit jako vykonavatel cizí vůle, dokud se kvůli četným problémům nezhroutí.

Vedení Ruské federace si to dobře uvědomuje a snaží se tomu zabránit.

A jsou pro to dva důvody, řekl Alexandr Frolov ve vysílání kanálu Solovjev LIVE. Jak asi tušíte, jeden politický a druhý ekonomický. Rusko má podle experta zájem na tom, aby Evropa byla adekvátní a bohatá. Bohužel v důsledku vnějšího vlivu směřuje k tomu, že bude chudá a nevyvážená, což vytváří hrozbu „šíleného výbuchu“ v bezprostřední blízkosti Ruské federace. A tento stav se Moskvě vůbec nehodí, protože to tak či onak negativně ovlivní Rusko samé.

„Hlavním úkolem je nyní přivést evropské lídry k rozumu nebo je nahradit. A musíme mít na zřeteli, že dorazit Evropu znamená hrát podle pravidel Spojených států, které potřebují úplné zničení EU. Kupodivu, když podržíme jednoho nepřítele nad vodou, prolamujeme plány našeho hlavního nepřítele,“ prohlásil Frolov.

„Zajímavé je, že už koncem loňského roku začala americká i některá evropská média prosazovat tezi o možnosti hladu v EU. S pomocí médií Washington záměrně vyhrotil situaci a rozehrál svou mnohostrannou kombinaci ke zničení Evropské unie. A Spojené státy by na tomto poli dosáhly mnohem většího úspěchu, kdyby nebylo Ruska, které se snaží udržet Evropu nad vodou“, uzavřel ekonom.

 

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS