PROGRAM POUTĚ ANS dne 30.5.2020, výročí bitvy U Lipan

Bitva u Lipan odráží neustále dokola opakující se tragédii našeho národa. Když katolická církev a císař Zikmund zjistil, že silou zvenku proti husitům neuspěje, jelikož všechny křížové výpravy dopadly porážkou katolíků, tak se povedlo jednotlivé husitské frakce rozdělit na dvě části a husitská šlechta se připojila ke katolické. Zjednodušeně řečeno v bitvě u Lipan bojovali husité proti husitům. Umírněné husity vedl husitský hejtman Bořek Diviš z Miletína a radikální část Prokop Holý, zvaný Veliký. Umírněným husitům stačilo, že katolická církev uznala pouze jeden ze čtyř Pražských artikulů a to přijímání pod obojí a od císaře Zikmunda, za uznání českým králem, dostali v držení města, vesnice, hrady. Tak se původní myšlenka Mistra Jana Husa na reformu církve a společnosti, rozplynula téměř úplně.

PROGRAM:

10:00 – 10:30 Příjezd účastníků
11:00 Setkání u mohyly Prokopa Holého
11:00 – 12:00 Vystoupení jednotlivých účastníků akce
12:00 – 13:00 Neformální beseda účastníků akce

Odjezd individuální.

Mezi obcí Lipany a mohylou Prokopa Holého je ještě památník Rudé armádě z roku 1953 a v obci je též zámek z konce 18. století, který je nyní nepřístupný.

Příjezd je po silnici č. 12 Praha Běchovice – Kolín. Ze směru od Prahy je odbočka ze silnice č. 12 asi 6 km za Českým Brodem na obec Lipany a památník je asi 500 metrů za obcí Lipany. Zde je menší parkoviště pro osobní automobily.

Naše heslo je: V jednotě je síla.

 

 

Leták poutě Lipany ke stažení – ZDE

 


 

 

 

Autor příspěvku: Aliance národních sil

Aliance národních sil