Otevřený dopis členům Rady Evropské unie od ruského lidového umělce, hrdiny práce Ruska, filmového režiséra Nikity Michalkova

Rozhodnutím Rady EU č. 2022/2476 ze dne 16.12.2022, kterým se mění rozhodnutí EU č. 269/2014 o omezujících opatřeních proti jednání, které narušuje nebo ohrožuje územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny, jsem byl zařazen na sankční seznam EU.

Jako odůvodnění pro zařazení se v rozhodnutí uvádí toto:

Nikita Mikhalkov je ruský filmový režisér, herec a veřejná osobnost, který svými veřejnými prohlášeními aktivně podporoval agresivní válku Ruska proti Ukrajině. Od roku 2014 aktivně šíří kremelská propagandistická prohlášení o Ukrajině. Vyjádřil podporu anexi Krymu a uznání nezávislosti tzv. Doněcké a Luhanské republiky. Ospravedlnil ruskou agresivní válku zaměřenou na ochranu Donbasu před údajnými zločiny Ukrajiny proti civilistům. Obvinil Ukrajince z takzvané rusofobie s tím, že „konflikt“ mezi oběma zeměmi je nevyhnutelný. Ukrajinštinu označil za „katastrofu“ pro Rusko, protože prý vyjadřuje nenávist k zemi a šíří rusofobii. Michalkov vyzval k úplnému vyloučení výuky v ukrajinském jazyce na školách Donbasu. Podpořil nepravdivé prohlášení Kremlu o biologických zbraních na Ukrajině a o heroizovaných ruských válečných zajatcích bojujících na Ukrajině. V roce 2022 mu byl na slavnostním ceremoniálu v Kremlu udělen titul Hrdina práce a pronesl projev na podporu agresivní války proti Ukrajině„.

Já, Mikhalkov Nikita Sergejevič, filmový režisér, scenárista, producent, držitel Oscara, dvou Zlatých lvů z filmového festivalu v Benátkách, Grand Prix festivalu v Cannes a mnoha dalších cen, o tom píšu jen proto, abych zdůraznil, že nejsem politik, ani státní úředník a ani státní zaměstnanec. Jsem ruský umělec, představitel starého ruské rodu, a proto považuji za nutné říci k mému zařazení na sankční seznam EU následující:

Nejprve vás žádám, abyste můj dopis nepovažovali za pokus vymanit se ze sankcí, které mi byly oznámeny, protože tyto sankce mi oznámili lidé, jejichž slovům nebo činům nelze věřit. Stačí připomenout přiznání bývalé německé kancléřky paní Merkelové, bývalého prezidenta Ukrajiny Porošenka a bývalého prezidenta Francie Hollanda, že všechna dlouhodobá jednání související s dohodami z Minsku byla cynickou lží, aby získali čas a prosadili v krásné zemi Ukrajina nelidskou rusofobii a krutý nacismus. Nebo si vzpomeňte, jak civilizovaný svět podporoval zákaz kyjevského režimu, aby ruští občané Ukrajiny mluvili a mysleli ve svém rodném ruském jazyce. A kromě toho jste pohrdali ústními sliby danými vedení Sovětského svazu o nešíření NATO na východ a obklíčili jste naši zemi,

Ale nechci to rozebírat. To je příliš zřejmé nejen mně, ale i vám, a proto vše, co děláte, je důsledným pokračováním univerzální lži a severoatlantické expanze. Chci mluvit o něčem jiném.

Vy, co se považujete za civilizovanou demokratickou společnost, vyhlašujete sankce člověku, který svůj osobní názor vyjádří ve své zemi, ve své vlasti, ve svém jazyce.

11 let jsem hostoval program Besogon na kanálu Rossiya-24 a po celých 11 let jsem nikdy nezměnil svůj pohled na žádnou z klíčových otázek, které jsem položil. Jen v loňském roce sledovalo 16 pořadů 229 milionů diváků.

Opravdu nechápete, že toto číslo samo o sobě potvrzuje, že to, o čem mluvíme v našich pořadech, se týká velké většiny lidí žijících v Rusku.

Protože nevíte, o čem mluvíte, prohlašujete mě za propagandistu Kremlu. Ale pro informaci, pokud máte zájem: nedostávám od kanálu ani od státu ani korunu a pořad dělám na vlastní náklady. Navíc pro „čistotu experimentu“ není můj program přerušován reklamou, která by se mi, věřte, při takovém počtu zhlédnutí mohla stát zdrojem důležitých příjmů. Můj přenos není nikým cenzurován. V pondělí nahlásím televizní stanici název epizody, kterou odvysílají v pátek ráno. A kanál přijímá náš „Besogon“ až ve čtvrtek pozdě večer, aniž by o programu věděl něco jiného než název. Takže nikdo nemůže ovlivnit jeho obsah.

Mohu předpokládat, že váš postoj ke mně se vyvinul právě po zhlédnutí mých pořadů a právě proto, že svou pravdivostí a nezávislostí pomáhají lidem zjistit pravdu.

Nebudu lhát – dělá mi to radost.

Ale pokud je to tak, nemohli jste neslyšet a nevidět, kolikrát jsem v „Besogonu“ volal, abyste v sobě probudili svědomí a smysl pro pravdu a pořádně se podívali na děti zabité kyjevským režimem na Donbasu, na upálené v Domě odborů v Oděse, na zastřelené válečné zajatce, na mučení a týrání civilního obyvatelstva – na všechno, co je výsledkem vaší lstivé politiky a zrady Minských dohod, které jste sami podepsali.

Uvalujete na mě sankce mimo jiné za podporu údajně nepravdivého prohlášení Kremlu o biologických zbraních . Ale proč potom neoznámíte sankce paní Nulandové, která veřejně přiznala existenci biologických laboratoří na Ukrajině, což dokázaly dokumentární záběry a dokumenty, které jsme ukázali v našem pořadu.

Znovusjednocení Krymu s Ruskem nazýváte anexi a nechcete si připustit, že po fašistickém puči s pokusem o atentát na prezidenta Janukovyče se na Krymu připravovala krvavá lázeň. Tomu nechcete věřit. a přiznat, že více než 90 % obyvatel Krymu hlasovalo bez jediného výstřelu a násilí pro návrat do Ruské federace.

Popíráte naše tvrzení o probuzeném nacismu na Ukrajině a pokorně přijímáte bourání pomníků sovětským vojákům, kteří porazili Německou říši. Nevadí vám přejmenování ulic pojmenovaných kdysi po velkých spisovatelích. Přičemž vám nevadí jejich přejmenování po Banderovi, Šuchevyčovi a dalších spolupachatelích Hitlera, kteří už jen pro volyňský masakr a vraždy starých lidí, žen a dětí měli být navždy zatraceni.

Nechci se pozastavovat nad všemi těmito skutečnostmi, protože jste vše viděli v mém vysílání, jinak byste mi neoznámili sankce. Ale vaším úkolem je tvářit se, jakoby se nic z toho nestalo. A hlavně – ať to nevidí ostatní – ti, kteří ještě nejsou zaslepeni vaší propagandou a kteří neplní úkoly, které vám zadal Washington.

Tato pravda je pro vás děsivá už jen proto, že v období od 1. ledna do 8. ledna tohoto roku reprízy našeho pořadu zhlédlo 53 milionů lidí. A toto dohromady je populace několika zemí EU, které mi oznámily sankce.

Shrnu-li tento dopis, chci vám vyjádřit svou vděčnost za uznání mé činnosti, protože jinak než jeho uznáním nedokážu vysvětlit váš strach z pravdy, která dříve nebo později vyústí v mezinárodní tribunál z těch zemí a národů, které dnes čekají na naše vítězství, ale nemají sílu ani příležitost to otevřeně vyjádřit. Ale zapomínáte, že kromě Severozápadu je tu ještě Jihovýchod a také Afrika a Latinská Amerika.

Ukolébána pohodlným životem pod americkým jaderným deštníkem, civilizovaná Evropa, která kdysi ani jednou nevyslyšela Kaddáfího a zabila ho, se probudí a stovky milionů očí obyčejných lidí, kteří procitnou z letargie, vám řeknou  „ne“. Řeknou to nahlas a jasně tak, jak vám to dnes říká náš prezident – ​​jediný ze světových vůdců, který stojí v cestě ničivé tsunami vašeho pokrytectví. Ale spolu s ním vám toto „ne“ říká naprostá většina národů našeho obrovského Ruska.

Dobře chápu, že o tomto mém dopise bude vědět jen málokdo z těch, kterým je určen, ale pro mě bylo důležitější ho napsat.

Poslouchejte naše „ne“, dokud máte čas.

Nikita Michalkov

 

ZDROJ ZDE

 

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS