Odporná provokace zn. Vrbětice

Protiruskou hysterii živí zejména Česká televize. BIS ani vojenské zpravodajství se této frašky neúčastní.

Milé spoluobčanky, vážení spoluobčané,

V současné době jsme svědky nebývalé protiruské hysterie živené zejména informačními žumpami typu České televize a serveru seznam.cz v souvislosti s vrbětickým případem. Nezávislému pozorovateli nemohou uniknout doslova diletantské chyby (kriminalistické, právní a zpravodajské), kterých se dopouštějí autoři zmíněné kampaně. Jistě jste si všimli, že BIS ani vojenské zpravodajství se této frašky neúčastní. Takže, kdo je autorem, asi nebude těžké uhodnout. A pro autory musí být doslova ledovou sprchou žádné nebo jen vlažné reakce spojenců. Není divu, Mercedes postavil v Moskvě továrnu, výstavba plynovodu Nord Stream utěšeně pokračuje atd.

Dále poukazujeme na doslova protichůdná a neustále se měnící prohlášení jednotlivých státních činitelů. Jejich výčet přesahuje rámec tohoto příspěvku. Ale snad za všechny, prohlášení premiéra o zpackané akci GRU. Zpackaná akce ano, ale rozhodně ne ze strany GRU.

Ještě poznamenáváme, že abstrahujeme od politického hodnocení a zaměříme se jen některé aspekty shora uvedené.

Údajní pachatelé, později už jen podezřelí, měli do ČR přicestovat na falešné pasy. Tak si klademe otázku, proč nebyli vyhoštěni ve správním řízení. A pokud byla plánována nějaká zpravodajská hra, tak proč nebyli sledováni a proč jim nebylo zabráněno v páchání trestné činnosti. Z toho by se měl někdo zodpovídat.

Ve věci je podle předsedy vlády vedeno trestní řízení. V prvé řadě upozorňujeme na skutečnost, že je zvláštní, že toto prohlášení neučinil příslušný státní zástupce jako dominus litis v trestním řízení, nýbrž premiér, který nemá v trestním řízení žádné pravomoci. A pokud jsou oba údajní příslušníci GRU, nesprávně označovaní jako agenti, důvodně podezřelými, pak nastupuje povinnost podle § 160/1 tr. řádu zahájit trestní stíhání těchto osob. Nabízí se otázka, proč není vedeno řízení proti uprchlému ve smyslu § 302 a následujících tr. řádu. Co se týče otázky zveřejnění či nezveřejnění zprávy BIS, tak zde se doslova odpověď nabízí. Zpráva by asi odhalila, že všechno je jinak!

Podle dosud dostupných informací však neexistují žádné relevantní důkazy o tom, že existuje jakýkoliv vztah mezi vrbětickým výbuchem a ruskými zpravodajci. A to je největší bída autorů této kauzy. Pokud jde o dvě fotografie, které byly zveřejněny, tak v prvé řadě není znám jejich původ. Ale s největší pravděpodobností byly převzaty z britských zdrojů, ať soukromých (noviny) nebo státních. A to je tak asi vše. A z hlediska jednak kriminalistického a jednak trestně-procesního je dokazování jakékoliv trestné činnosti, výbuchů a požárů zejména, pouhé pium desiderium. Od skutku uplynulo sedm let. Ale to není zdaleka vše. Ve věci proběhlo soudní řízení, které bylo skončeno před pěti lety. Trvalo dva roky a nebyl zjištěn ani stín podezření ze zapojení zahraničních subjektů. Takže jakékoliv obviňování kohokoliv je ve světle těchto časových odstupů a předchozích výsledků trestního řízení nonsens a naprosté fiasko autorů této frašky. Jistě, můžeme poukázat na některé případy z minulosti, např. vražda v prokopském údolí, kde došlo k odhalení pachatele po ještě delší době. Ovšem to jsou naprosté výjimky, navíc ještě z dob předchozího režimu, kdy kriminalistika byla kriminalistikou a vyšetřování vyšetřováním.

Přes všechny tyto skutečnosti hlavní proud lže a tvrdí něco, aniž by svoje útoky podepřel důkazy.

Kriminalistická věda a trestní právo nás učí, a trestní právo procesní ukládá, zjišťovat mj. motiv trestné činnosti. Na tuto okolnost upozornil mj. bývalý důstojník Policie ČR Šlachta. A zde se dostáváme k jádru věci. Reakcí bylo prohlášení bývalého předsedy vlády Sobotky, který uvedl, že zbraně byly určeny pro Ukrajinu a Sýrii. Tím ovšem prozradil, že Česká republika vyvážela zbraně do oblastí válečných konfliktů. A za to by měl být někdo brán k zodpovědnosti. A je docela možné, že ruské zpravodajské služby, ale nejen ruské, toto odhalily a rozjely svou zpravodajskou hru, na jejíž lep sedly některé české orgány nebo spíše jednotlivci. Jen pro ilustraci, česká děla Dana měla být prodána do Izraele, tam ale vůbec nedorazila a objevila se v konfliktu Ázerbájdžán vs. Arménie, a není rozhodující, na které straně.

Tato odporná provokace jistě nezůstane bez odezvy. Ale to už je jiná kapitola.

Takže, spoluobčané, nenechte ze sebe dělat blbce!

Mgr. Petr Dobrý, bývalý důstojník Policie ČR
Ján Kasič, bývalý důstojník Sboru národní bezpečnosti a Policie ČR,
mj. absolvent zdokonalovacího kurzu v USA
Milan Pokorný, bývalý důstojník SNB
JUDr. Petr Šáda, bývalý důstojník SNB a Policie ČR

 


 
 

Autor příspěvku: ans

4 4 hlasů
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Marta
Marta
24. 4. 2021 21:27

Uměle vyvolaný protiruský záměr, který má poškodit vztahy mezi Českou republikou a Ruskem. Jde o dostavbu Dukovan a záchrana trhu pro Západní vakcíny.

Martin
Martin
24. 4. 2021 16:49

vláda je parta dobytků

Šárka
Šárka
21. 4. 2021 7:21

?Proč po sedmi letech takové divadlo?
Co tím sledují?
Chtějí nás postavit do první linie?

David
David
Odpovědět  Šárka
21. 4. 2021 8:03

Chteji nas vyuzit a zahodit, a my obcane jeste verime, ze nas NATO a EU ochrani. Historie se opakuje