Novináři se do věznic prostě nevejdou

Kapacita nebude stačit, novináři se do věznic prostě nevejdou.

To je také asi důvod, proč naše justice dosud nijak nezasáhla proti šiřitelům hysterie ohledně nového chřipkového kmene, co způsobuje vyšší mortalitu nakažených, než bývá běžné.

Koktejl „informací“ o ohrožení ekonomiky a zdraví obyvatelstva je servírován tak sugestivně, až potom skutečně začíná docházet  k panice, vykupování obchodů, všeobecného „blbnutí“ politiků a píšících bulvárních paranoiků mainstreamu. (Je-li to vůbec možné, ovšem… pozn. aut.)

 Poplašná zpráva je trestná…., snad…

 Nicméně uměle vybičovaná atmosféra, kdy se z původně relevantních zpráv cíleně panikářsky komentovaných stává neadekvátní „zpravodajství“ vyvolávající davovou psychózu a zveličující úmyslně dopad choroby na fungování společnosti, vlastně vyvolává svou intenzitou z objektivního obrazu deformovaný paskvil, z bílé černou a z pravdy lež.

A zde je také základ možného problému. Paragraf 357 odst. 1 Trestního zákoníku říká, že“ „Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení aspoň části obyvatelstva tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“ (Možná by stačilo to druhé… pozn. aut.)

Existují totiž i jiná čísla.

A ukázalo se, že původní alarmistické novinářské „odhady“ o povaze nemoci vyvolané poslední mutací koronaviru jsou nepravdivé, protože např. o působení viru na starší generaci se téměř neinformuje, stejně jako o jeho téměř neúčinnosti na děti a mladistvé. Přitom je jasné, že obchody se zdravotnickým materiálem a potravinami vykupují hlavně ekonomicky činní občané v úmyslu chránit své děti. Vlastně se zjišťuje, že jde o těžkou, nepříjemnou chřipku.

Srovnáme-li si několik tisíc celosvětově nakažených osob s počtem zemřelých a uzdravených, vychází nám totiž fakt, že chřipka nejvíce řádí ve věkové skupině seniorů, což je ovšem obvyklé. Také úmrtnost této podivné pandémie je několikanásobně nižší, než třeba u chřipky španělské, kterou dovezli do Evropy američtí vojáci v roce 1918 a jež za dva roky zdecimovala lidstvo asi o 50 000 000 až 100 000 000 obyvatel. Čili možná desetkrát více než se to podařilo válčícímu lidstvu. Název „španělská“ pak vznikl proto, že pyrenejská země jako jediná nepřistoupila k cenzuře informací na rozdíl od bojující Evropy, ale také nijak neusilovala o zveličování tragédie, poněvadž tehdy to prostě nebylo třeba.

Celkový obraz by byl pro Českou republiku úplnější, kdybychom věděli, že tato skutečně nebezpečná forma virózy stála naše vyčerpané země snad až 75 000 životů. A dobré je i připomenout tehdy často marný boj obecních zastupitelstev s rakouskými Němci o poslední zásoby chininu.

Správný bulvár má vypadat asi takto…

A nyní se podívejme na sobotní zpravodajství mainstreamu. Z tištěných médií – například Právo – a jeho obsah prvních čtyř stran.

 

Strana 1 („titulka“):

„Prymula: Není to mor, epidemie se dá zvládnout“

„Do Evropy se valí nová vlna migrantů“

„Dezinfekční gely zmizely z regálů“

„Až to sem přijde, ven nevyjdu. V Itálii to šlo rychle“

 

Tedy ze čtyř titulků na téma koronavirus tři, přičemž i ten  jediný netematický („migrantský“) je náležitě typicky bulvární povahy.

 

Strana 2:

„Babiš: Potraviny nedojdou, nepanikařte“

„Dezinfekční gely zmizely z regálů“ (pokračování ze str. 1)

„Po respirátorech sháňka, ale nikdo neví, kdy budou“

„Ochranné pomůcky a roušky míří zatím jen do nemocnic“

 

Ze čtyř titulků na jiné téma žádný. Snad by se dalo říci, že jakýsi uklidňující dojem mají naznačovat citovaná slova premiéra Babiše, ale věřte mu, že?, když z něj předtím mainstream po léta dělal lháře a zplozence pekla?

 

Strana 3:

„Nepodávejte si ruce, radí experti“

„Až to sem přijde, ven nevyjdu. V Itálii to šlo rychle“ (pokračování ze str. 1)

„Ústecký kraj rozdá respirátory lékařům“

„Překupníci respirátorů: Vysoká cena? Nemáte na výběr“

„Místa s větším pohybem lidí jsou častěji desinfikována“

„Na chřipku umřelo už 50 lidí“

 

Ze šesti titulků na jiné téma žádný. Asi se dá totiž těžko jinak vymezit i ten poslední citovaný, který se netýkal koronaviru, ale pouze viru té naší obyčejné české chřipky.

 

Strana 4:

„Češi zvažují cestování do zahraničí“

„Koronavirus přihrává turisty do tuzemských hor“

„Automatické storno zájezdů? Jak kdy“

„Rodina, která uvízla na Kanárech,je doma“

„Babiš: europoslanci Peksa a Zdechovský jsou vlastizrádci.“

 

Z pěti titulků na jiné téma jeden. A konečně se zdá být nebulvárním. O Peksovi a Zdechovském…., inu – též nechť si každý učiní názor sám…

 

Do basy nebo do redakcí?

Při takovéto formě deníku je už pak na každém, zda se propracuje až k publicistice, kde občas zajímavě komentuje profesor Jan Keller anebo se postaví rovnou do fronty na trvanlivé potraviny, když už rezignoval na dvacetinásobně předražené roušky z internetu.

Podobnou skladbu „témat“ nabízí i další mainstreamové noviny, stejně jako rozhlas či televizní stanice. Na to, zda většina členstva Syndikátu novinářů patří více za mříže, než za klávesnice notebooků, ať si udělá názor taky každý sám.

 

Svatopluk Otava

 


 

 
 

Autor příspěvku: Aliance národních sil

Aliance národních sil
0 0 hlasů
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
PePes
PePes
4. 3. 2020 9:10

Pokud dobře sleduji situaci, dá se dočíst, že v ČR se ročně chřipkou nakazí milion lidí a dva a půl tisíce zemře. To prostým výpočtem odpovídá 0,25% mrtvých ze souboru nakažených. Vztaženo k celému počtu obyvatel 10 milionů je to 0,025%. Ale nebudeme se dohadovat o číslech, která se mohou lišit i z oficiálních zdrojů. Mnohem podstatnější je, co se za mediální hysterií skrývá a jak moc bude tato epidemie zneužita k dosažení nějakého cíle. Možná bude dána, jak píše pan Otava, jako příčina globální krize a odpovědní za tuto krizi pak budou „nevinní“. Každá krize, epidemie a války přinesou jistým skupinám osob finanční prospěch. Sem je třeba upřít pozornost.

Svatopluk Otava
Svatopluk Otava
4. 3. 2020 8:19

Nu, paní Amiourová,
motivem napsaného nebylo zlehčovat průběh těžké chřipky (a dle dostupných informací se o nic jiného nejedná), ale hysterická manipulace veřejnosti. A co se týče úmrtnosti, tak i z Vámi uveřejněných dat, která jsem neměl k dispozici plyne, že je menší než u chřipky zvané Španělská. Možná je zde jakýsi plán přesunu odpovědnosti za možná vznikající bankovní a ekonomickou krizi na tzv. přírodní vliv. A možná, že jde proto i manipulací uměle nadhodnocenou, tedy cíleně alarmistickou. V případě „výroby“chaosu se pak dá schovat mnohé. Zahlcením sdělovacích prostředků monotématem např. i příprava III. světové války. Ale buďme zdravě skeptičtí, abychom mohli být i zdravě optimističtí.

Svatopluk Otava

Kateřina Amiourová
2. 3. 2020 21:25

Vtipné, ale poněkud zastírá skuztečnost, že je dobré říci pravdivá fakta, a ne, že je u tohzo púmrtnost jen jako na chřipku, což by bylo 0,01%, když 24.1. byla konstatována 15% – ovšem z malého vzroku a od té doby nikdo raději nevyhodnocoval skupinu onemocněvších v jednom okamžiku na konci jejich aféry s nemocí. A tak lze vzít jen data o celkem uzdravivších se a celkem zemřelých – a raději z Wuhanu, kde jistě již testují správně, než odjinud,. a pak nám po éře s 11.3= vychází k dnešku 7,7%. Což by mělo občana povzbudit k vymáhání si na autoritách buď odstoupení – protože už dávno měly nastartovat domácí státání výrobu roušek a domácí státní výrobu přístrojů pro umělouv entilaci, na níž až příliš často závisí přežití lidí v kritickém stavu, nebo alespoň zajištění zde zmíněného. Já nechci být brutální, ale podhodnocování skutečné smrtnosti poslouží jen depopúlátorům a vakcinanční lobby, čili čím lehkomyslněji se budeme chovat, tím více nás umře, čím více rozšířená epidemie, tím masivnější nákupy vakcín – a tyto vykcíny mají velkou šanci být neúčinné, či dokonce ještě šířit epidemii jako řada jiých vakcín proti virům. Že si nebudeme moci vybírat, to vyplývá z faktů o naší nezbytnosti, důležtisti, obchodní síle a spojenenckém chování. Jako spojenci sviní si nemůžeme vysloužit nic dobrého.