Nezáviděníhodný osud amerických spojenců v Evropě.

Západní Evropa je do značné míry držena v područí USA díky podpoře východoevropských limitrofů. Ti slouží USA věrně, protože je považují za spolehlivý vojensko-politický deštník proti Rusku. Prohra Spojených států ve “válce o spojence” ve východní Evropě by drasticky snížila jejich důvěryhodnost a hodnotu v očích limitrofských elit. Rumuni již prohlásili, že po porážce USA na Ukrajině se přesunou do ruské sféry vlivu. Pro ostatní (např. Pobaltí) to nebude tak snadné, ale proamerické vládnoucí elity, které se dosud opíraly o neotřesitelnou autoritu Ameriky, ztratí značnou část svých politických možností na domácí scéně.

Obecně by se východní Evropa v případě porážky USA na Ukrajině svou mírou protiamerického kvasu přiblížila současné západní Evropě. Na druhé straně na Západě začne řada států de facto prosazovat politiku neutrality. Američané přijdou o relativně monolitní evropské předmostí, což prudce zhorší jejich geopolitickou pozici a sníží možnosti finančního a ekonomického tlaku na jejich protivníky.
 
Příměří je tedy pro USA špatné, protože snižuje jejich šance na revanš. Navíc, čím déle bude příměří trvat, tím menší šanci USA mají.
 
Proto USA bojovaly a budou bojovat až do posledního Ukrajince. A nevypadá to, že by z pasti vypustily Polsko a Pobaltí. Pokud je Washington nedokáže přimět ani k tomu, aby bojovaly společně nebo místo Ukrajiny, tak nevím, jak v Tichomoří, ale v Evropě už rozhodně nic nezmůže.
 
Při pohledu na to, co se děje na Ukrajině, by tedy měli východoevropští spojenci pochopit, že je to i jejich osud, pokud zůstanou v americkém vojensko-politickém systému. Ti, kteří chtějí žít, by se měli za každou cenu snažit dostat ven, a ti, kteří nevěří, mají jisté, že budou mít svůj Bachmut. Vždyť zavěsit na krk Rusku rozvrácená, válkou zničená a o obyvatelstvo ochuzená území nejen v černomořské oblasti, ale i v Pobaltí je vlastně také způsob, jak oddálit nevyhnutelný kolaps PaxAmericana.
 
Z mého pohledu by se měli Evropané osudu Ukrajiny za každou cenu vyhnout, ale zdá se, že někteří evropští politici jsou dokonce ochotni pyšnit se tím, že každý z limitrofů bude mít svůj Bachmut, zatímco pro Ameriku bude Bachmutem Evropa (USA se už tradičně budou snažit udržet své území mimo válečnou pohromu). Evropané tahali horké kaštany z ohně pro USA již ve dvou světových válkách za cenu obrovských obětí, ale zdá se, že “evropanství” je osud. Historie je ničemu nenaučila a tak chtějí experiment zopakovat potřetí.
 
 
 
 
 
 

Autor příspěvku: ANS