Místopředseda ANS se zúčastnil čínské literární soutěže

Velvyslanectví Čínské lidové republiky uspořádalo pro účastníky literární soutěže dne 3. 12. 2019 recepci. Místopředseda ANS pan Petr Kania byl mezi 50 oceněnými autory za esej o železnici v Číně. Níže publikujeme jeho text Vlajka z loňské soutěže. Srdečně gratulujeme!

 

Vlajka

Kdysi dávno, mohlo to být asi v roce 1969, jsem jako chlapec, objevil v bedně na půdě vlaječku Čínské lidové republiky. Ty se v padesátých letech často používaly při významných výročích, ale pak od tradičního přátelství nastal částečný odklon a tehdejší Československá republika používala při výročích jen československé a sovětské vlajky. Nevím proč, ale ta malá a sluncem a větrem opotřebovaná čínská vlajka měla zvláštní kouzlo. Rád jsem četl knihy o Číně, koukal se na mapu té obrovské země a přestavoval si, jaké to tam asi je. V osmdesátých letech mě překvapil tamější raketový nástup technologií a rozvoj průmyslu, který ne měl ve světě obdobu. Dnes obdivuji taková díla, jako je přehrada Tři soutěsky nebo fantastické mosty. Moc mě mrzí, že u nás není dost knih, které by se daly řadit do kategorie cestopisů a také podrobný geografický atlas.

Dříve jsem se zajímal i o Tibet a je neuvěřitelné, že tato oblast se během pár let přesunula z období feudalismu do moderního věku, aniž by přitom prošla kapitalismem.

Nedávno jsem se díval na googlu na mapu oblasti Xinjang ; 新疆 a velice mě zajímala říční síť v Tarimské pánvi, řeky Tarim a Yarkand, a překvapilo mě, v jakých velkých nadmořských výškách tam jsou postaveny přehrady – třeba přehrada na řece Karakash. Jaké muselo být vynaloženo úsilí tam jen dopravovat materiál! Také bych rád viděl nějaký film z této oblasti, protože ač řeka Tarim a její přítoky protékají pouští, tak v jejím okolí jsou topolové a vrbové lesy s podrostem rakytníku a řeky jsou bohaté na ryby.

Zajímavé je, jak Čína dokáže v takové oblasti, kde je řada národností, udržet pořádek a životní úroveň.

Zmínil jsem se o nejzápadnější oblasti Číny, protože odlehlé oblasti mě zajímají více, než velká města a ruch civilizace.

A toto je jediná mapa, kterou mám k dispozici, ale snad to bude jednou lepší:

 

Petr Kania, místopředseda ANS

 


 

Autor příspěvku: Aliance národních sil

Aliance národních sil