Manipulace s lidským chováním

Bidermanova tabulka donucování, aby se lidé stali poslušnými, ztratili vlastní názor i chápání sebe sama.
 

Psycholog Albert Biderman vyvinul již v r. 1956 návod, jak vymámit lživé přiznání od válečných zajatců. Říkal tomuto návodu „Bidermanova tabulka donucování.“ Je to metoda, která dokáže člověka zlomit, vzít mu veškeré sebevědomí a odstranit jakýkoliv odpor.

 

Je celkem osm bodů a tyto jsou:

1. Izolace.
Izolace odstraní podporu společnosti a schopnost odporovat. Dojde k přílišnému zaobírání se sám sebou a vznikne strach z následků. Takový člověk se stane závislým na svém mučiteli; čím více je ekonomika ničena, tím více my lidé, kteří jsme obětí celého procesu, jsme závislí na autoritě.

2. Monopolizace chápání.
Záměrné zaměření pozornosti pouze na vybrané náměty a odstranění všeho ostatního. Tak i dnes, rádio a televize nemluví o ničem jiném než o koroně, a to pouze z jednoho náhledu. Jsou odstraněny veškeré informace, které by byly s tím v nesouladu. Cenzura odstraňuje všecko kolem a ponechává pouze hlavní linku. Opačný názor nebo odpor jsou trestány. Ponižování člověka zakazováním volného pohybu dělá odpor víc obtížný než souhlas. Nakonec jaksi souhlasíme, protože se bojíme následků.

3. Záměrně způsobené vyčerpání a debilizace.
Když lidé podlehnou strachu z nejistoty, strachu ze ztráty zaměstnání a obávají se, co dalšího přijde, to je debilizuje, bere jim to energii, vyčerpává je to a nejsou pak schopni odporu.

4. Výhrůžky.
Všichni musí mít roušky, jinak budou pokutováni. Všichni musí udržovat odstup, jinak… Hrozby vytváří v lidech pocit nejistoty, strachu a zoufalství a dělají neposlušnost příliš náročnou a obtížnou.

5. Občasné uvolnění.
Dočasné zmírnění požadavků, přesně jako když je cvičen pes. Pochvala za poslušnost. Taková změna umožňuje, aby si lidé na předešlé přísné požadavky zvykli, aby se jim přizpůsobili. Menší odměny a hlavně sliby – příští týden to bude lepší, atd.

6. Ukazování všemocnosti a vševědoucnosti.
My vás ovládáme a je zbytečné proti tomu bojovat. Jste ve vězení a nemáte možnost odporovat ničemu z toho, co přijde. A taky nemáte jak a kam uniknout. Takže odpor je zbytečný; musíte poslouchat.

7. Ponižování.
Muset chodit venku před lidmi s plenou na obličeji, je velice ponižující. Mnozí z nás si snad na to zvykli, ale ještě před rokem by s něčím takovým nikdo nesouhlasil.

8. Vyžadování něčeho nesmyslného a nedůležitého.
Čím více triviální a hloupý je požadavek, a my přesto s tím musíme souhlasit, tím více ponižující je pro člověka. Lidé pak ztrácí úctu sami k sobě; ztrácí lidskou důstojnost. Toto začíná už ve škole, kdy učitel požaduje po dětech mnohdy nesmyslnou poslušnost. Pokračuje to v zaměstnání, pak přijde policie, vláda a toto postupně zlomí člověka v jeho jádru a udělá to z něho vrcholně poslušného tvora.

Skrze tyto manipulace se lidé postupně stanou naprosto poslušnými a mnozí ztratí svůj vlastní názor a chápání sama sebe.
Je to psychologické programování; je to změna lidské povahy na poslušného červíčka, který čeká až mu páníček něco dalšího přikáže. A každý, kdo nezvýší hlas a neřekne „to nedělám, to je hloupost,“ tak pomáhá vytvářet nový, fašistický stát, ve kterém nakonec všichni budeme žít. Dnes je to ještě snadné, ale pro naše děti to bude o hodně horší.

 

Zdroj: www.citarny.cz

 


 
 
 

Autor příspěvku: ans

4.2 5 hlasů
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Václav
Václav
20. 12. 2020 0:31

Souhlasím s celým článkem! Jenže ani desítky takových článků nebudou nic platné,pokud nedojde k masovému poznání(všeho,co s tím souvisí),masovému jednání(stávky,protesty atd),sjednocení co nejvíce i mimoparlamentních stran a hnutí,dobrou organisaci se schopnými a ochotnými lidmi a také vizí do budoucnosti.
Zatím je k tomu daleko(asi),převládá strach,obavy z budoucího,strach z postihů.Zřejmě asi musí být ještě hůř a pak…….

Ladislav Musil
Ladislav Musil
19. 12. 2020 11:04

My Češi…jsme smějící se bestie…se vším co to vyjadřuje…