Manipulace s emocemi prý ne, ale s cizími penězi?

Pan Luděk Niedermayer se na svém facebookovém profilu i na stránkách Parlamentních listů trošku horší nad zabedněností nás Čechů, co nechceme přijmout nádherně kvantitativně uvolňovatelné euro. Kvantitativní uvolňování je eufemismus pro vydávání nekrytých peněz. No, jejich znehodnocování, prostě.

Kdo nešidí, nezná „hodnoty“.

„Cinknuté“ peníze se vyskytovaly v historii peněžnictví odjakživa. Pokud se tímto způsobem obohacovali jednotlivci soukromě, následovaly drakonické tresty. Jestliže však se padělatelství věnoval panovník nebo stát, získal si při odhalení většinou pouze špatnou pověst a obchodníci si na něj začali dávat pozor.

Avšak až „civilizovaný“ Západ, kam jsme byli po estébáckém převratu ruče přifařeni si z uměle vytvořeného „trhu“ s penězi a různými finančními deriváty vytvořil ikonickou mantru prosperity na úkor jiných. Jiných národů, jiných lidí i vlastních občanů. Z historického hlediska tato krátká končící a ostudná epizoda vývoje lidské společnosti naštěstí spěje do odpadu dějin. Naneštěstí se však ve špatném vlaku vezeme i my, ale stále s možností vyskočit aspoň za jízdy. Snad právě toto nedává panu Niedermayerovi klidně spát.

Prý jsme už připraveni, prý mnozí uživatelé eura byli připraveni méně a přesto s ním „dobře fungují“, jen my tvrdošíjně lpíme na koruně. Dokonce při té příležitosti slovutný ekonom Lůďa poškádlil jakési beletristické (když ne básnické) střívko a připodobnil své spoluobčany k blbínkům. Těm, kteří prý při volbě, zda si za stejnou cenu v sámošce mezi čerstvým a tvrdým rohlíkem umanutě kupují pořád ten tvrdý.

Mládí vpřed! My to všechno zacálujeme…

A to se přitom o likvidaci koruny tak poctivě snažil. Ekonomii nikdy nevystudoval, přesto už ve svých 25 letech tento teoretický kybernetik nastoupil v r. 1991 do Státní banky československé, po likvidaci státu pak jeho kariéra strmě stoupala. Ve 27 letech už byl ředitelem sekce řízení rizika ČNB, když mu pak bylo pouhých 29 let, řediteloval už i sekci bankovních obchodů. V tomtéž věku, kdy se zabýval ve své pozici správě devizových rezerv a operacím na peněžním trhu jej jiný známý beletrista Havel jmenoval členem bankovní rady ČNB. A ve 33 letech už byl viceguvernérem instituce majícím chránit náš podíl z kdysi bohatého československého státního pokladu.

Právě v době zušlechťování našeho majetku ČNB její bystrý management i s panem Niedermayerem prodal více než 56 tun státního zlata ze 70 za cenu, která by dnes již byla  téměř čtyřnásobná. To je ale kšeft! No to jim musel někdo poradit, ne? Zejména, když pak získané finance nasměrovali na nákup dluhopisů zejména Říšské, eh…, co to melu.., pochopitelně ctihodné Deutsche bank. To je ta největší německá banka, jak se o ní říká, že nikdy nesmí padnout, protože je příliš velká. Která je dnes i tak na pokraji bankrotu jako mnoho jiných „finančních jistot“ „Civilizace“.

Copak pan Niedermayer…. Když se podařila likvidace československého zlatého pokladu, na nějž se naši předkové skládali doma i v zahraničí věnováním snubních prstýnků, rodinných šperků i památečních mincí, finanční kolbiště protektorátu opustil a dal se do služeb finančnictví Eurosojuzu. Ve stejném duchu. Přesvědčuje přesvědčené a zatracuje nepřesvědčitelné (tedy většinu našeho národa) o tom, že nejkrásnější život je ten „na sekyru“. A že koneckonců jsme se k eurobankrotu vlastně již smluvně zavázali. A jsme, jak říká, dobře připraveni.

Dótace pro neziskovký!!! Bérte, bértééé!!!

Volné chvíle tento náš nadějný finančník tráví prý v Měchenicích, ale dlouho jej tam už nikdo nepotkal. Jestlipak to nebude tím, že jej rovněž hodně zaměstnává strhující aktivita v Nadaci Open Society Fund Praha dobrosrdečného strýčka Sorose? Taky finančníka. I tam už byl členem správní rady. Založil také o.p.s. Prostor plus a účastní se aktivit ve 4 dalších neziskových organizacích, kterým od r. 2016 zařídil 208 smluv se státem a dotaci 236 000 000 Kč. Hlavně O.p.s. Prostor plus je zajímavý subjekt. Slouží k integraci uprchlíků před válkou, hlavně z Ukrajiny. Ale na Ukrajině válka v r. 2016 nebyla. Nebo byla? Jak říkají někteří více informovaní, že byla už od r. 2014?

 Vyloženě zlé jazyky pak poznamenávají, že se zkrátka tato neziskovka jako i mnohé další podílí na ukrajinizaci společnosti. Ukrajinizace se pak stává dalším eufemismem, majícím tak nějak zastřeněji a lehčeji poddaným oznámit, že povstání vraždících nacistů sponzorovaných USA je vždy v pořádku, má-li za úkol kdykoli a kdekoli podtrhnou nohy Rusku.

Ale dost emocí. „Ano, manipulace s emocemi funguje pro politiky a jejich týmy.“, dí pan Niedermayer. Dokonce se tak prý i dá „dopracovat k ohrožení budoucnosti ne-li samotné demokracie, děsí se kybernetický mág ekonomie. A slibuje, že on se takovouto cestou (aby i jej obyčejní lidé měli rádi asi….) nikdy nevydá.  To nevydá. Už se vydal a následkem jeho „vydání se“ nemáme tak ani stát, ani peníze.

 

Svatopluk Otava

komentátor ANS

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS