Kdo byl skutečně maršál Koněv

Pravda o maršálu Koněvovi.

1. Maršál Ivan Stěpanovič Koněv byl typickým příkladem frontového velitele 2. sv. války. Za svoje nesporné vojevůdcovské kvality byl oceněn celou řadou vyznamenání, z nichž uvádíme pro stručnost ta nejdůležitější. Na prvním místě sovětský Řád vítězství, který se uděloval pouze velitelům frontů za provedení operace strategického významu. Ze sedmi udělených vyznamenání v 2. sv. válce měl Koněv č.4. Dále obdržel dvě francouzská, jedno britské a jedno americké vyznamenání.

2. Ale to není to hlavní. Koněvovi jsou přičítány určitými politiky a novinářskými kruhy „hříchy“, které svědčí nejen o neznalosti sovětských vojenských reálií a historických faktů, ale i o vyložených lžích.

   2.1. Pokud jde o deportace nebo únosy československých občanů v průběhu osvobozování Československa a po osvobození samém, tak tuto činnost prováděly příslušné útvary Smerš (sovětská vojenská kontrarozvědka) nikoliv však bojové útvary. Lze sice důvodně předpokládat, že Koněv byl o této činnosti, stejně jako ostatní velitelé frontů na našem území, informován svými (frontovými) zpravodajci. Ovšem Smerš podléhala náměstkovi ministra obrany a pozdějšímu ministru státní bezpečnosti generálu Abakumovi, který byl Koněvovi tehdy formálně nadřízen. Takže žádný Koněvův souhlas nebyl třeba. A nikdo ho proto ani nevyžadoval. Pro úplnost je třeba uvést, že generál Abakumov byl v poválečných čistkách popraven.

   2.2. Co se týče údajné účasti Koněva na potlačování maďarského povstání v roce 1956, tak zde je situace totožná. Koněv byl sice velitelem vojsk států Varšavské smlouvy, která byla podepsána zhruba rok před maďarskými událostmi, ale to byl v té době pouze „Titel ohne Mittel“. Ve skutečnosti operaci v Maďarsku řídil maršál Žukov, aniž by se na ní Koněv jakkoliv podílel! A prováděli ji maršálové a generálové jednotlivých druhů vojsk. Navíc Žukov by si jen těžko nechal od kohokoliv něco rozkazovat, tím spíše ne od Koněva, svého podřízeného (Žukov byl tehdy ministrem obrany SSSR). Tvrdit něco jiného je naprostá absurdita (sic), pokud v tom ovšem není úmysl.

   2.3. K účasti Koněva na invazi vojsk států Varšavské smlouvy v roce 1968 je jedno: v té době byl ve výslužbě!

 

  • Mgr. Petr Dobrý, člen ČSBS, OO Jičínsko
  • Ján Kasič, člen ČSBS, OO Chrudim
  • Vlastimil Novotný, člen ČSBS, místopředseda OV Chrudim
  • JUDr. Petr Šáda, člen ČSBS, předseda OV Chrudim
  • Miroslav Verner, člen ČSBS, tajemník OV Jičínsko

 


 

 

 
 

Autor příspěvku: Aliance národních sil

Aliance národních sil
0 0 hlasů
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Karel
Karel
10. 4. 2020 6:42

Nechci se dotknout „narodnich sil“ ale vase vyroky typu „potlaceni madarskeho povstani“ nebo „invaze vojsk států Varšavské smlouvy v roce 1968“ jsou ukazkou neznalosti historie a souvisejicich udalosti. Obe akce 1956 a 1968 jsou zosnovane „barevne revoluce“ proti socialisticjym zemim a lidu techto zemi a pokusy o nasilny nedemokraticky prevrat cizi moci. Pokud to nechapete a z historickych souvislosti nechcete videt, tak prosim take nepiste o Konevovi ci Zukovovi.
Dekuji.