Každý europoslanec stál sponzory několik milionů korun!

Jana Marková: Prachy jsou krásná věc, ale volby si za ně nekoupíš. A nebo jo?

Tento text chci začít parafrází známé písně, protože s úspěchem ve volbách nakonec přichází i to štěstí. Minimálně pro aktéry a jejich strany.

Dnes si dáme pár čísílek. Hned zpočátku chci ale říci několik info. Každá strana musí mít založen takzvaný volební účet, přes který by ideálně měla být kampaň financována. Leč kromě plnění finančních, existují i takzvaná plnění nepeněžní, a tam bývá mnohdy (nebudu psát vždycky), schováno jádro netransparentního pudla.

Takové nefinanční plnění si představte třeba tak, že vám někdo věnuje svou plochu na billboardu. Tu plochu prostě koupí od společnosti za komerční cenu. V době voleb je ta cena samozřejmě nastřelená co to jde. Po měsíci užívání plochy se ovšem rozhodne, že už ji nechce, a přeprodá ji sobě milému subjektu za cenu nikoliv komerční, ale zákonem stanovenou. A ta může krát x krát nižší. Ten rozdíl, který by jinak byl sponzorský dar, zůstane „v meziprostoru“. To, že se to děje není žádné tajemství, a to že volební kampaně jsou ideální větráky, malé velké domů a pračky na peníze také. Takže ta oficiální čísla berte s rezervou, většinou jsou náklady o dost vyšší. Což říkám proto, abyste si uvědomili, o jak velké peníze tu hrajeme, a jak moc ti co mažou (platí), také jedou. Třeba do Bruselu, kde už to jsou peníze zase jiné. Ale o tom třeba jindy.

Dala jsem si tu práci a ty transparentní účty prošla. Podotýkám, že tam zdaleka nemusí být vše, protože mnohdy vyúčtování všech faktur teprve přijde. Není to nic proti zákonu, zkrátka tak to je. Nicméně je na to lhůta, ale koho by to zajímalo v zimě. Budu tedy vycházet i z toho, co řekly samotné subjekty. A budu zaokrouhlovat na miliony a tisíce.

ANO. Sami mluví o 35 milionech, účtem jim dosud proteklo těch milionů cca 22. Počet voličů byl 776 tisíc, mandátů dostali 7. Od státu dostanou příspěvek 23 milionů a fous, vypadá to tedy na ztrátu kolem 12 milionů. A jeden poslanec je tak vyšel na pěkných 5 milionů.

SPOLU. Sami nemluví o ničem, nejtransparentnější a nejslušnější uskupení je nejvíc tajemné. Účtem jim dosud proteklo těch milionů cca 20. Počet voličů byl 661 tisíc, mandátů dostali 6. Od státu dostanou příspěvek 20 milionů bez fousu, vypadá to tedy na také na slušnou ztrátu, nicméně kolik těžko říct, když své výdaje tají. A jeden poslanec, pokud budeme postupovat analogicky s ANO, by je tak vyšel taktéž na nějakých 5 milionů.

PŘÍSAHA MOTORISTÉ. Sami mluví o 8 milionech, účtem jim dosud protekly miliony 3. Počet voličů byl 304 tisíc, mandáty dostali 2. Od státu dostanou příspěvek 9 milionů a fous, vypadá to tedy na zisk kolem jednoho milionu. Klobouk dolů, ve zisku jsou jediní. A jeden poslanec je tak vyšel na 4 miliony.

SPD TRIKOLORA. Sami mluví o 15 milionech, účtem jim dosud proteklo po milionech těch milionů cca 7. Počet voličů byl 170 tisíc, mandát dostali 1. Od státu dostanou příspěvek 5 milionů a fous, vypadá to tedy na ztrátu kolem 10 milionů. A jeden poslanec je tak vyšel na děsivých 15 milionů.

STAN. Sami mluví o 16,5 milionech, účtem jim dosud proteklo po milionech těch milionů cca 15. Počet voličů byl 258 tisíc, mandáty dostali 2. Od státu dostanou příspěvek 8 milionů bez fousu, vypadá to tedy na ztrátu kolem 8,5 milionů. A jeden poslanec je tak vyšel na cca 8,3 milionů.

STAČILO jsem nikde mluvit o penězích neslyšela, což neznamená, že to někde neproběhlo. Pokud víte, doplním. Účtem jim dosud proteklo po milionech těch milionů cca 17,5. Počet voličů byl 283 tisíc, mandáty dostali 2. Od státu dostanou příspěvek 8,5 milionů, vypadá to tedy na ztrátu kolem 12 milionů. A jeden poslanec je tak zřejmě vyšel na cca 10 milionů.

PIRÁTI. Sami mluví o 11 milionech, účtem jim dosud proteklo po milionech těch milionů cca 13. Což je jediný případ, kde je to víc, než sami říkají. Počet voličů byl 184 tisíc, mandát dostali 1. Od státu dostanou příspěvek 5,5 milionu, vypadá to tedy na ztrátu kolem 8 milionů. A jeden poslanec je tak vyšel na cca 13 milionů.

Svobodným prošly přes účet přes dva miliony, PRO 3,5, ale tam se to nedá brát vůbec, protože jejich odhady nejsou oficiálně k dispozici. (Nebo já je nemám). Od státu dostanou Svobodní 1,5 milionu a PRO necelé 2 miliony, takže jediné, co je evidentní, že budou v mínusu.

Největší náklady na člověka má tak SPD, které zbyl jediný europoslanec, a to ještě o prsa korejské baletky. Hned v závěsu jsou ovšem PIRÁTI, kde nepomohly ani trapnovidea Ferjenčíka a vzteklý Peksa.

Stát bude tato volební legrace stát kolem 86 milionů, kolik stála opravdu strany, se těžko někdy dozvíme. Aneb jak by řekl svého času Stanislav Gross, je to tak křišťálově čisté, že ani křišťál křišťálově čistší být nemůže.

AUTOR: Jana Marková

Převzato z webu litterate.cz

 


 

Autor příspěvku: ANS