Jak platit co nejméně za energie – návod

Po všech možných zjištění cen energií u různých dodavatelů jsme došli s bratrem k závěru, že nejlevnější možností v současnosti budou spotové ceny energií.

Běžné ceny energií se u různých dodavatelů pochybují maximálně jen několik procent pod vládní strop a to ještě při fixaci na tři roky. Fixovat ceny bych nedoporučoval, protože nevíme, jaké budou v nejbližší budoucnosti.

Co se týká spotových cen, tak ty dodavatelé běžně nenabízejí, protože mají od státu zakázané je nabízet běžným lidem. Toto zmiňuje i odborník na energetiku pan Štěpán.

Nevím, jak je to jiných dodavatelů, ale my jsme zjistili, že za spotové ceny prodávají společnosti BIDLI a ELIMON.
U BIDLI je potřeba nechat vyměnit elektroměr na jiný typ měření, což může být problém, když nemáte dostatečně velkou rozvodnou skříň pro elektroměr. U ELIMONU je to jednodušší, ale je potřeba odběr napsat na firmu, což stát nezakazuje.

Současné spotové ceny jsou u plynu zhruba třetinové oproti cenám zastropovaných státem a u elektřiny zhruba poloviční. Spotřeba u plynu je v letních měsících asi desetiprocentní v porovnání se spotřebou v zimních měsících, takže je otázkou, jaké budou spotové ceny v zimě. Už teď jdou pomalu nahoru, a to i ceny spotové elektřiny.

Proto je potřeba mít smlouvu na dobu neurčitou, kde je výpovědní lhůta tři měsíce, a navíc sledovat vývoj spotových cen. V případě nepříznivého vývoje hledat jiné možnosti u jiných dodavatelů a případně výhodnější fixace cen energií, než jsou v současnosti.

Informace najdete například na www.ote-cr.cz, krátkodobé trhy.

 

Zdeněk Kocman / předseda Krajského klubu ANS Vysočina

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS