Dopis starostovi Prahy 6 O. Kolářovi

Pane starosto Koláři!

Můj strýc plk. let František Sazima, bývalý občan Prahy 6 (nar. 25.5.1895) byl zakladatel České družiny, následně čs.legií v Rusku, velitel roty u Zborova, velitel vlaku čs. legionářů a po  návratu do vlasti jeden ze zakladatelů čs. vojenského letectva, velitel několika leteckých pluků a velitel letectva 4. armády před 2. světovou válkou, pak za války člen partyzánské brigády Zdenka ŽIŽKY záchranáře z Otrokovic. Člověk, který si 5. května 1945 podřídil četnickou stanici v Dejvicích a řídil revoluční činnost tamních povstalců proti nacistickým okupantům.

Vyprávěl mi, jak si Pražané oddechli, když do PRAHY vstoupily tanky Rudé armády maršála Koněva v době, kdy Praze hrozil osud Varšavy. Při vzpomínkách, kdy znalý terénu naváděl tanky, aby se vyhnuly minám, měl slzy v očích.

Jsem si jist, že kdyby dnes žil, v lepším případě by si  před Vámi pohrdavě odplivnul a zařadil Vás k lidské spodině, kterou nazýval svoločí.

Starám se o jeho hrob v Olomouci a až stanu nad místem jeho posledního odpočinku, slíbím mu, že na Váš zločin nikdy nezapomenu. Neboť platí staré české přísloví, že „ČÍM KDO ZACHÁZÍ, TÍM TAKÉ SCHÁZÍ „, POHRDL JSTE KRVÍ OSVOBODITELŮ, JEJÍCHŽ SYMBOLEM BYL, JE A BUDE MARŠÁL RUDÉ ARMÁDY I. S. KONĚV. A na takové se nezapomíná.

Podařilo se Vám dokonale vysvětlit pravou podstatu listopadového  hesla, že „PRAVDA A LÁSKA ZVÍTĚZÍ NAD LŽÍ  A NENÁVISTÍ.!“

Styďte se!

 

RSDr. Milan Richter, CSc.

 


 

Autor příspěvku: Aliance národních sil

Aliance národních sil
0 0 hlasů
Ohodnoťte článek
5 Komentáře
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
PePes
PePes
2. 10. 2019 6:05

Ne nadarmo se říká, že po boji je každý generál. Nikdo přesně nevidí do pozadí rozhodování maršála Koněva. Na tom si historici dělají odborné práce poplatné vládnoucímu režimu 🙂
Ale je jisté, že válečné násilí podpisem kapitulace poraženého nekončí. A ještě dlouhou dobu doznívá.
Pamatujete si film „Drsná planina“?

Jaroslav Formánek
Jaroslav Formánek
2. 10. 2019 0:31

Nevážený pane Petře, až váš Guru (čti Pirát a jemu podobná jakákoliv jiná strana) zhyne rukou společnou českých vlastenců, pak teprve bude národ český osvobozen od válečných zločinců a zrádců. České slunce zapadá sice na západě, ale jen proto aby znovu vzešlo jako vždy na východě, kam patříme…! Západ je vždycky smutný a temný konec všemu, východ je vždy plný světlých a slunečných nadějí, to už věděl Marco Polo a to nikdo z vás, ani zadlužení Amíci a EU, nezmění! A to nejsem žádná Sibyla…🤔😉

Petr Hladký
Petr Hladký
1. 10. 2019 18:46

Vážený pane Richtere,
jak příhodné je, že uvádíte právě osud Varšavy. Neboť to byl právě Koněv, kdo rozkazaxl varšavské národní povstání nechat vykrvacet, ačkoliv měl příležitost s celou tankovou brigádou zasáhnout a Polákům pomoct k osvobození bez tak krutých ztrát. A u nás to bylo podobné, Koněv přijel dobývat den po konci války poslední odpor Němců, který už týden lámali Pražané pod vedením generála Karla Kutlvašra. Jak se mu také následně Sověti odvděčili těžkým doživotním žalářem a degradací na vojína.

Cestmir
Cestmir
27. 9. 2019 15:49

Vazeny pane Richtere. Za to osvobozeni jsme zaplatili……..
Komentář pana Čestmíra byl odstraněn jelikož porušoval pravidla pro vkládání komentářů – bod 4. pravidel (Dodržujte pravidla slušnosti.)
https://aliancenarodnichsil.cz/pravidla/
Administrátor webu ANS

PETR
Odpovědět  Cestmir
5. 10. 2019 15:37

Varšava byla tak či tak vybombardovaná,němců ta bylo řádově desítky.Na závěr Koněv poslouchl nadřízené! Vy jste asi nebyl na vojně?