BEZDOMOVECTVÍ tu prakticky 200 LET NEBYLO!

200 let tu prakticky nebyli bezdomovci. Josef II. Nařídil stavět obecní pastoušky a obce měly POVINNOST v nich ubytovat každého, kdo neměl střechu nad hlavou. Existovaly pro všechny obyvatele „domovské listy“, které byly vlastně poukazem na bydlení v pastoušce v dané obci.

Po druhé světové válce pastoušky zanikly a jejich funkci převzaly podnikové ubytovny (lidově „svobodárny“) . Jejich fungování jsem zažil na studentské brigádě v 70. letech. Jednak jsem zjistil, že na podnikové ubytovně, kde jsem dočasně bydlel, žije cca 30 % lidí, kteří u firmy nepracují a také jsem zažil, jak se tam lidé ubytovávali. Přišel invalidní důchodce, kterého po rozvodu manželka vykopla z bytu s nějakým lejstrem (asi od tehdejší sociálky), které strčil správci pod nos a on mu přidělil postel. (Bydlel se mnou a s dalším brigádníkem). Po roce 1989 byly postupně podnikové ubytovny zprivatizovány, za ubytování už se neplatilo 50 Kč měsíčně, ale postupně 5000 Kč. . Všichni ti invalidní důchodci, duševně nemocní schizofrenici a alkoholici se octli na ulici. Po cca 200 letech opět davy bezdomovců…..

Proto se mne v té době moje matka ptala „Prosím tě, co je to ten bezdomovec?“ Pamatovala první republiku a pastoušky…

Bydlení je v poměru k platům bezkonkurenčně NEJDRAŽŠÍ V HISTORII !!!!! Například v roce 1912 zaplatila nejhůře placená dělnice za jednopokojový byt čtvrtinu svého platu! V Praze je to dnes nedostižný sen. Je dnes hodně bezdomovců s pravidelným měsíčním příjmem, (i když na černo) , kteří si přesto vlastní byt nemohou dovolit, neměli by na jídlo a ostatní věci.

Chtělo by se říci „zkur**ný kapitalismus“, jenže ten kapitalismus tu byl i před válkou, a přesto tu nebylo sto tisíc bezdomovců. Takže zkur**ný polistopadový kapitalismus, který od začátku vychovává lidi k bezcitnosti!!!!!

Žije tu podle odhadu odborníků na ulici třetina duševně nemocných, kteří by měli být v léčebnách, třetina „absolventů“ z děcáků a třetina se záznamem v trestním rejstříku. Jsou i výjimky, ale v podstatě je to takhle. Že jsem zapomněl na alkoholiky? Kdybych byl na ulici, také bych buď chlastal nebo se oběsil… .

Pro tupce, kteří současný systém hájí, připomenu podstatné: I vrazi mají ve vězení střechu nad hlavou, pravidelné jídlo a lékařskou péči. … Otec zavražděné holky začal chlastat a dostal se na ulici. Žije tisíckrát hůř, než vrah jeho dcery.

 

(Přišlo emailem.)

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS

5 3 hlasů
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
CZK
CZK
11. 9. 2021 21:09

Součástí bydlení jsou i platby za elektřinu. Podíval jsem se na výpisy a zjistil jsem, že už tři roky po sobě platím rok od roku více a přitom spotřebovávám stále méně energie.

Svatopluk Otava
Svatopluk Otava
11. 9. 2021 14:06

„Sametová“ totalita ukázala všem své drápy poměrně brzy, bezdomovectví se začlo rozmáhat jako typická „evropská hodnota“, krátce po manipulativním podvodu, kdy elity StB vyměnily pomíjející politickou moc za trvanlivější ekonomickou.
Současná elitokracie je toho důsledkem. Bezcharakterní majitelé peněz, což byli v roce 1989 výhradně estébáci učinili handl se západními bankstery, nechali rozkrást a rozbít stát a desetitisíce občanů poslat „na ulici“.
Bezdomovectví není produktem kapitalismu, jak správně uvádí autor mailu. Je to důsledkem zaprodanectví majitelů státních peněz vůči západním patronům. Tam už se dávno nerozpakují posílat na ulici vlastní občany. Aby snad východní nové kolonie byly v tomto punktu solidárnější a jaksi „pokrokovější“, je zkrátka z pohledu zápaďanů nemyslitelné.
Chtěli jsme svobodu a získali nesvobodu, chtěli jsme solidární společnost a získali „hodnotu“. Bezdomovectví. Masaryk, ‚Štefánik i Beneš se musejí obracet v hrobech.