Američané vlastní ČEZ

Američané v ČEZu Vlastnická struktura ČEZu a cena el. energie.

Před chvílí jsem dostal tento článek. Tomu, kdo má vyšší tlak, nedoporučuji jej vůbec číst. Ostatní pochopí, že my Češi jsme idioti, kterým není pomoci a sami sobě kopeme hrob. Můžete vzít jed na to, že kdyby mezi těmi malými akcionáři ČEZu byli ruští oligarchové, jejich firmy a korporace, tak už teď by ležel ve sněmovně zákon o vyvlastnění nebo zmrazení podílů těchto akcionářů a ČEZ by začal prodávat elektřinu bez účasti burzy okamžitě, zatímco česká média by tento krok chválila, že je to správné rozhodnutí, protože nebudeme přece Putinovi platit válku tím, že budeme přes burzu v Lipsku nakupovat vlastní elektřinu z vlastních českých elektráren.

Okamžitě by bylo hotovo a všichni by tleskali. Jenže, máme jako Češi smůlu. Mezi malými akcionáři ČEZu není žádný Rus, žádné ruské korporace. Je tam totiž někdo úplně jiný. A když se podíváme, o koho jde, začneme doslova tušit zradu.

Cedník proti drahotě? Američané v ČEZu, tvoří skoro polovinu minoritních akcionářů! Když jsem dnes viděl Petra Fialu, jak poslankyni SPD vysvětloval, proč s prodejem české elektřiny v Lipsku nemůže česká vláda nic udělat, měl jsem neodbytný pocit, že Péťa má nůž pod krkem, že mu neviditelná osoba přejíždí čepelí od jedné tepny na krku ke druhé, protože jeho blábolení mi připadalo jako od někoho, kdo nesmí mluvit a nesmí říct ani slovo. Proč tedy Fialova vláda nechce vykoupit z ČEZu podíly malých akcionářů? Protože by se jednalo o útok proti americkým zájmům!

Když jsem se podíval na webové stránky ČEZu o vlastnické struktuře, srdečně a zhluboka jsem se okamžitě zasmál a všechno najednou bylo jasné! Představte si, že z té skupiny 30 % soukromých akcionářů ČEZu jich je skoro celá polovina z USA! A je to venku! Konkrétně je na webu ČEZu uvedeno, že největší počet soukromých akcionářů podle geografického rozdělení pochází ze Severní Ameriky, a to přesně 46,2 % a potom dlouho a dlouho nikdo.

Teprve na druhém místě s velkým odstupem jsou akcionáři z Polska, kteří drží 15,2 % akcií. Třetí místo připadá na investory ze zemí Kontinentální Evropy, bez započtení ČR a Polska. Občané ČR drží v ČEZu celkem 6,1 % akcií. Takže, přátelé, doufám, že už chápete, proč je vyloučeno, aby Fialova vláda udělala něco pro lidi ohledně cen elektřiny, protože to by musela ta vláda mít koule a musela by umět zatočit s americkými hedgeovými fondy, které drží skoro polovinu z toho 30 % minoritního balíku! Hotovo, vymalováno a poslední může jít raději zhasnout, jinak by se mu mohlo stát, že se na elektrice a na svícení nedoplatí a skončí v exekuci.

Tady bychom mohli skončit, ale ještě se tu něco objevilo. Mezi minoritními akcionáři je banka amerického FEDu nebo americký hedgeový trust. Proti takovým žralokům Fiala nepůjde, šlo by mu o krk stejně jako Nečasovi. V roce 2018 se na serveru Hlídací pes objevil zajímavý článek rozkrývající některé soukromé akcionáře ČEZu. Článek se zajímal hlavně o drobné akcionáře, kteří mají méně než 1% podíly a mají napojení na české a slovenské oligarchy. Ale v článku se objevilo i několik vlastníků nad 1 % a jaké to je překvapení, jedná se o americké banky a fondy, např. americkou kmenovou banku FEDu JP Morgan Chase, anebo známý americký hedgeový trust State Street Bank & Trust.

Článek už nemusí být po 4 letech aktuální, JP Morgan v roce 2020 akcie ČEZu prodal, potom je ale znovu nakoupil, takže soukromě vlastněné akcie se neustále přelévají. Takže je jasné, že kdyby česká vláda Petra Fialy začala natvrdo vykupovat akcie od minoritních vlastníků, museli by začít licitovat a vyjednávat s americkými bankami a hedgeovými trusty, kteří tvoří skoro polovinu těch minoritních akcionářů.

A to by Fialova vláda neustála, je docela možné, že americké tajné služby by nechaly Fialu sejmout podobně, jako to provedly Petru Nečasovi (rovněž z ODS) v roce 2013. A tak Češi budou platit za elektřinu, která bude nejdražší v celé Evropě, a to za sotva třetinové mzdy, které Češi berou ve srovnání s Německem. A to se vyplatí, ale ne nám! A teď si znovu pusťte oblbovací projev Petra Fialy z 22.6.2022, jak se dušuje, že udělá vše pro občany!

 

Bernard Jankura

 

ZDROJ: https://www.seznam.cz/profil/bernard-jankura-1af5bc199980fc9754d8c3ce44cb9d7ec0a7784aad2c5e136de2

 

 

 

 


 

Autor příspěvku: ANS

5 2 hlasů
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Komentář v řádku
Zobrazit všechny komentáře
Kral
Kral
2. 9. 2022 19:08

to je to zapadni falesny kamaradstvi,hlavne vydelat na druhym.